Domů Dění v regionech Nejlépe se po...

Nejlépe se podniká v Humpolci, Kroměříži, Prostějově, Odrách a ve Slavkově u Brna

Kraj Vysočina

V Kraji Vysočina loni čtvrtý Humpolec se letos dostal do čela žebříčku zejména díky dílčím výsledkům v oblasti podmínek pracovního trhu, která hodnotí mimo jiné konkurenci na pracovním trhu či věk nezaměstnaných, a průzkumu mezi podnikateli. V něm se podnikatelé se sídlem v hodnoceném městě vyjadřují k místnímu podnikatelskému prostředí, kvalitě lokality a veřejné správy, podmínkám pracovního trhu a cenovým podmínkám. „Nejjasnějším signálem, že Humpolec má vysoký podnikatelský potenciál, je důvěra soukromých investorů, kteří k nám přicházejí. Vznikne u nás například nové kongresové centrum,“ uvedl starosta Humpolce Jiří Kučera. Druhou příčku v letošním ročníku obsadila loni první Jihlava. Městu se podařilo uspět zejména v oblasti hodnotící místní podnikatelské prostředí a kvalitu veřejné správy. Třetí příčku v Kraji Vysočina obsadil Pelhřimov. Město, které se umístilo na stejné příčce jako loni, letos uspělo hlavně v oblasti zohledňující podnikatelské prostředí.

Zlínský kraj

V konkurenci třinácti hodnocených měst Zlínského kraje se nejlépe umístila Kroměříž. Ta se letos posunula na první místo z loňské druhé poloviny žebříčku. Dosáhla nejlepších výsledků v oblasti hodnotící pracovní trh, velmi dobře si vedla také v oblasti kvality lokality a cenových podmínek, kde se hodnotily mimo jiné ceny bytů, pozemků či výše poplatků uložených podnikatelům.

„Potenciál pro rozvoj našeho města je lokace přímo u dálnice, pro zaměstnavatele nižší průměrné mzdy a především vysoká kvalifikace místních lidí. Ne nadarmo se Kroměříži říkalo hanácké Athény,“ řekla kroměřížská starostka Daniela Hebnerová O tři místa si oproti loňsku polepšilo druhé i třetí město. Loni pátý Holešov získal letos druhé místo zejména za výsledky v oblasti pracovního trhu a cenových podmínek. V průzkumu mezi podnikateli Zlínského kraje se Holešov dokonce umístil první. Na třetí místo z loňského šestého se vyšplhalo lázeňské město Luhačovice. To získalo dílčí prvenství v oblasti kvalita lokality, dobře si však vede i v oblasti kvality veřejné správy, pracovního trhu a podnikatelského prostředí.

Olomoucký kraj

Prostějov obhájil loňské prvenství, které získal zejména za dobré výsledky v oblasti kvality lokality a kvality veřejné správy. Nejlépe ze všech měst Olomouckého kraje si vedl také u podnikatelů. „Předpokladem našeho rozvoje našeho města je blízkost k dálnici a především tradice oděvního průmyslu. I po krachu OP Prostějov je u nás několik velmi dynamicky rozvíjejících se oděvních firem střední velikosti,“ konstatovala prostějovská místostarostka Alena Rašková.

Na druhém místě se v letošním ročníku výzkumu umístilo město Šternberk, které po loňské desáté pozici slaví úspěch zejména v oblasti pracovního trhu. Spokojeni s podnikatelským prostředím, které město vytváří, jsou podle průzkumu také samotní podnikatelé. Třetí příčku v Olomouckém kraji obsadilo město Zábřeh. Zde se cení zejména dobré cenové podmínky a kvalita veřejné správy. Nejlépe však Zábřeh dopadl v průzkumu mezi podnikateli.

Moravskoslezský kraj

Regionálním vítězem Moravskoslezského kraje se staly Odry. Loni stříbrné město uspělo z padesátky sledovaných kritérií zejména v oblasti kvality lokality, která hodnotí například míru znečištění ovzduší či míru kriminality. Další úspěch zaznamenalo město v oblasti cenových podmínek i u podnikatelů.

„Konkurenční výhodou našich podnikatelů je napojení na dálnici, nízká cenová úroveň nemovitostí a vyšší nezaměstnanost, která může být příležitostí pro rozvoj pracovního trhu,“ míní starosta Oder Pavel Matůšů.

Druhou příčku v letošním ročníku obsadil Třinec, který si oproti loňskému roku polepšil o pět míst. Zabodoval zejména v oblastech podnikatelské prostředí a pracovní trh. Na třetí pozici se umístil loňský vítěz – Opava. Ta v Moravskoslezském kraji dosáhla vůbec nejlepšího ohodnocení v kvalitě veřejné správy a v oblasti pracovního trhu.

Jihomoravský kraj

Stejně jako loni i letos byl Slavkov u Brna oceněn jako nejlepší město pro podnikání Jihomoravského kraje. První příčku obsadil zejména díky nejlepším výsledkům v oblasti cenových podmínek a pracovního trhu. „Naší konkurenční výhodou je stabilizované podnikatelské prostředí, které je tvořeno zajímavými firmami střední velikosti. Většina z nich dokonce velmi dobře obstála v předchozí krizi. Důležitým faktorem je taktéž dálniční dostupnost na Brno a Vyškov a v rámci kraje nízká nezaměstnanost,“ uvedl tajemník slavkovského městského úřadu Pavel Dvořák.

Z loňského sdíleného sedmého až osmého místa se na letošní druhou příčku posunuly Hustopeče. Bodovaly v kategorii cenových podmínek a v průzkumu mezi podnikateli. Třetí příčku v Jihomoravském kraji obsadily Židlochovice. Město, které v loňském ročníku skončilo čtvrté, letos uspělo v oblastech pracovního trhu, podnikatelského prostředí a nejlépe ze všech měst Jihomoravského kraje bylo ohodnoceno v průzkumu mezi podnikateli.

Absolutní vítěz

Vyhlášení celorepublikového vítěze a celkového pořadí 227 obcí ve Výzkumu Město pro Váš byznys proběhne 14. Listopadu v Praze. Loni se nejlepším městem pro podnikání stal Písek, na druhém místě skončila Nová Paka a třetí příčku obsadil Prostějov.