Domů Dotace a finance Nový panel sk...

Nový panel skončil. Zůstaly dva vachrlaté pilíře

Veřejné peníze na opravu panelových domů definitivně dotekly z programu Nový panel. Podle zástupců bytových družstev a stavitelů se tak stát ochudil o miliardy, které díky podpoře mohl získat na daních. „Program Nový panel měl neuvěřitelný multiplikační efekt.

Z každé miliardy, kterou investoval do opravy panelových domů, získal 1,5 miliardy z daňových výnosů,“ upozornil na konferenci Zelená úsporám – Zateplování budov Karel Vaverka z České komory autorizovaných inženýrů a techniků.

Podle starostky brněnské městské části Nový Lískovec tak stát nepřímo zastavil mnoho projektů, které byly před spuštěním a do kterých chtěli vlastníci investovat miliony korun. „Státní podpora byla spíš takovým postrčením k velkým krokům. Teď opět bude mít navrch několik málo pochybovačů, kteří nedají souhlas s opravou i přesto, že většina vlastníků v domě si ji přeje bez ohledu na státní podporu,“ upozornila na své zkušenosti Drápalová.

Podle Petra Vojny z Regionální centra pro rozvoj bydlení tak z programu Nový panel zbyla pouze kývající se židle. „Program má totiž ještě dvě nohy: ručení Českomoravské záruční a rozvojové banky až do výše 80 procent zůstatku jistiny a také poradenská centra jako je to naše,“ vysvětlil Vojna.

Nový panel

Letos bylo v rámci Nového panelu podáno více než 700 žádostí o podporu. Loni úředníci v programu schválili úrokové dotace pro 2203 vlastníků domů. Za posledních šest let se díky úrokovým dotacím z Panelu podařilo opravit zhruba 300 tisíc bytů v celkovém objemu za více než 50 miliard korun. Na podpoře bylo vyplaceno okolo 11 miliard korun. Na rekonstrukci v České republice čeká ještě 1,3 milionu bytů.