Domů Dotace a finance Po roce zbývá...

Po roce zbývá na zelené úspory ještě patnáct miliard

Je to rok, co bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík spustil program Zelená úsporám. Od té doby úředníci přidělili 1,7 miliardy korun na téměř deset tisíc projektů. V rozpočtu mu ale ještě zbývá patnáct miliard korun.

Dotace – Miliardy musí Státní fond životního prostředí (SFŽP) přidělit na projekty do dvou let. Přestože v třetině fungování programu leží na účtech ještě téměř devadesát procent peněz, podle úředníků se stihnou do roku 2012 rozdělit. Žadatelů je totiž za poslední měsíce tolik, že dotace sotva zbudou na všechny.

„Zájem o program neustále roste. Například za dva dny- 8. až 10. března – jsme obdrželi žádosti na 371 projektů v dotační hodně 76 milionů korun. Týdenní průměr obdržených žádostí pak přesahuje sto milionů korun. Pokud zájem vydrží, prostředky z programu Zelená úsporám vyčerpáme mnohem dříve než v roce 2012,“ řekl bývalý ministr životního prostředí Jan Dusík. Než se ale podpora rozjela ve velkém, musel SFŽP zjednodušit loni v létě původní podmínky. Složitá pravidla totiž mnoho žadatelů zpočátku odradila.

Dotace jsou poskytovány zpětně po realizaci stavebních úprav. „Do současné doby bylo vyplaceno 140 milionů korun právě na stavby a stavební úpravy, které už byly dokončeny,“ řekla mluvčí Státního fondu životní prostředí Brandtová. Program je členěn na tři základní oblasti podpory: úspora energie na vytápění, podpora novostaveb v pasivním energetickém standardu a využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody. „Lidé na Moravě nejvíce žádají o podporu na výstavbu solárních systémů případně přitápění,“ uvedla mluvčí Státní Brandtová.

Ve velké míře se ale lidé také zajímají o to, jak minimalizovat energie na vytápění domů a bytů. Zateplují fasády, stará okna mění za nová. „Podával jsem žádosti o dotaci na tři stavby v Ostravě, teď čekáme na to, zda budou schváleny,“ řekl například Vlastislav Konečný, majitel stavební firmy z Příboru.

Podle Brandtové se ještě nestalo, že by úředníci SFŽP nějakou žádost zamítli. „Přijímáme pouze žádosti, které jsou v pořádku a následně schváleny. Žádnou evidenci zamítnutých žádostí nemáme, ale žádnou jsme ve schvalovacím procesu nezamítli,“ vysvětlila Brandtová.

Na složitější byrokratický proces by se měly ale připravit bytová družstva a právnické osoby. „Žádost, kterou podává občan jako fyzická osoba, není na parírování tak náročná. Pomáhal jsem ale vyplňovat formuláře i zástupkyni bytového družstva, kde bylo zapotřebí mnohem víc informací, takže celý proces byl poměrně komplikovaný,“ dodal Konečný. Že je projekt Zelená úsporám přehledný i pro „obyčejné lidi“, potvrzuje i statistika. „Nejvíce žádostí podávají fyzické osoby na rodinné domy,“ uvedla Brandtová.

Program Zelená úsporám podporuje využívání energie z obnovitelných zdrojů a úspory energie v oblasti bydlení. Peníze plynou z výnosů z prodeje povolenek na emise skleníkových plynů, které má Česká republika k dispozici v režimu Kjótského protokolu.

V březnu uzavřel ministr životního prostředí Jan Dusík smlouvu o prodeji dalších 2,5 milionů emisních povolenek se zástupcem japonské firmy Mitsui & Co. Program Zelená úsporám tak získal téměř tři čtvrtě miliardy korun, které budou vynaloženy na zateplování rodinných, bytových i panelových domů, výstavbu domů v pasivním standardu a výměnu starých kotlů za ekologické vytápění.