Domů Dění v regionech Regionální op...

Regionální operační programy budou příští rok chudé

Lidé, kteří chtějí příští rok získat peníze z regionálních operačních programů, budou mít těžký úkol. Jedny z nejštědřejších programů rozdělujících evropské dotace totiž už příští rok vypíšou minimum výzev.

Peníze už totiž pomalu docházejí. Žadatelé navíc musí počítat s další komplikací: Zatímco doposud evropské projekty museli spolufinancovat 7,5 procenty, od příštího roku to bude patnáct procent.

Nejméně peněz nabídne žadatelům Regionální operační program Jihovýchod. Ze svého téměř devatenáctimiliardového balíku už rozdělil a přislíbil téměř 13,5 miliard. Po třetím roce fungování tak Jihovýchod vyčerpal už více než sedmdesát procent ze svého rozpočtu.

„Vypíšeme zlomek výzev oproti minulému období. Zbývající peníze jsou určené na strategické projekty,“ uvedla tisková mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Kurková. Mezi strategické projekty patří například výstavba Lázní Pasohlávky. Tam má kromě kongresového centra s pomocí evropských peněz vzniknout také aqvapark, archeologické centrum Římský vrch nebo nové silnice a chodníky v celém areálu.

ROP Jihovýchod tak v příštím roce vypíše pouze čtyři výzvy, ve kterých rozdělí 335 milionů korun. „I nadále budeme podporovat rozvoj dopravní obslužnosti. Šanci mají také projekty využívající potenciálu brownfieldů a rozvíjejících sociální a zdravotní péči. Část peněz bude také určená na podporu projektů vzniklých formou PPP. Ve výzvě s názvem Rozvoj a stabilizace venkovských sídel chceme také podpořit rozšíření vysokorychlostního internetu zejména na Vysočině,“ prozradila Kurková.

Přestože Regionální operační program Moravskoslezsko patří mezi ty, které jsou v čerpání nejpomalejší, ani on už příští rok nenabídne moc peněz. Pro podnikatele, obce a města vypíše dokonce pouze jednu výzvu s objemem 124 milionů korun a to v oblasti podpory brownfields. Zbylých 877 milionů poputuje na projekty krajských organizací a na napojení mošnovského letiště na koleje.

Přesně 192 milionů korun rozdělených do tří výzev: podpora využívání brownfields, další infrastruktura pro cestovní ruch a oborová centra ve školách. Regionální rada vypíše výzvy většinou na začátku příštího roku. Ukončí je v v průběhu března a dubna.

Nejvíce peněz zbývá v regionálním operačním programu Střední Morava. Z původního osmnáctimiliardového balíku má k dispozici téměř tři miliardy korun. I tady chtějí příští rok podpořit zejména podnikatelské projekty využívající opuštěné tovární haly a budovy. „Zatím ale neumíme odpovědět na otázku, které výzvy budeme vypisovat. Vše bude záviset na aktualizaci finančního plánu, a na vyhodnocení některých výzev,“ dodala mluvčí ROP Střední Morava Renata Škrobálková. Podle ní totiž Střední Morava přišla o téměř 1,3 miliardy korun vlivem odebrání sedm a půlprocentního státního příspěvku a posilování koruny vůči euru. (hrd)

Žádné komentáře

Napište komentář