Domů Dotace a finance VIDA! Labyrin...

VIDA! Labyrint peněz naučí zkrotit rodinný rozpočet

0

Už jen do konce srpna nabízí brněnský zábavní vědecký park VIDA! každý víkend od 11 do 16 hodin rodinnou hru Labyrint peněz, která dětem i dospělým přiblíží, jak fungují peníze a jak se s nimi naučit hospodařit. Tento program zaměřený na finanční gramotnost vznikl díky podpoře Československé obchodní banky a návštěvníci si jej užijí zdarma v ceně vstupenky do centra. „Možná při hraní objevíte chyby, které se svými penězi děláte, nebo se naučíte základy investic. Určitě je lepší zažít exekuci při hře než v reálném životě,“ zdůraznil Sven Dražan, manažer programu VIDA!.

„Mladší děti na vlastní kůži zjistí, jak se výplata ztenčí po zaplacení daní a odečtení peněz na nezbytné výdaje. Také si vyzkouší práci nejrůznějších profesí, od stavitele, přes geologa a biologa až k prodavači,“ řekl Michal Pyszko, lektor VIDA! a jeden z tvůrců náplně programu. „Za ušetřené peníze si děti na konci hry můžou pořídit pěkné dárky,“ dodal Pyszko.

Pro starší děti a dospělé jsou připravené hned dvě hry. První z nich spočívá ve správném zodpovězení různých otázek, které účastníky dovede k východu z labyrintu. Sven Dražan, programový manažer VIDA!, upřesnil: „Dozvíte se například, čím je v současnosti krytá česká měna nebo jaké ochranné prvky mají naše bankovky. Otázky vás však upozorní i na problémy spojené s financemi. Zjistíte, kolik lidí žije pod hranicí extrémní chudoby nebo co o lichvě říká český zákon,“ doplnil Dražan. Druhá hra je nejpropracovanější ale také časově nejnáročnější. „Návštěvníci ji hrají třeba i dvě hodiny,“ sdělil Pyszko. Jejím cílem je získat pro svou rodinu maximální počet bodů životní úrovně. K nim se hráči dostávají prostřednictvím nákupu zboží a služeb. Aby na něj měli peníze, musí se snažit dobře investovat, povýšit v práci a uzavřít výhodná pojištění pro případ nešťastných událostí. „Při této názorné hře si snadno uvědomíte, jaká jsou rizika ale i výhody investic do akcií či státních dluhopisů, proč si vytvořit finanční rezervu nebo jak se mění výdaje v průběhu roku,“ popsal přínos hry Šimon Benda, lektor VIDA!, který hru vymyslel.