Domů Dotace a finance VIDA! Labyrin...

VIDA! Labyrint peněz naučí zkrotit rodinný rozpočet

Už jen do konce srpna nabízí brněnský zábavní vědecký park VIDA! každý víkend od 11 do 16 hodin rodinnou hru Labyrint peněz, která dětem i dospělým přiblíží, jak fungují peníze a jak se s nimi naučit hospodařit. Tento program zaměřený na finanční gramotnost vznikl díky podpoře Československé obchodní banky a návštěvníci si jej užijí zdarma v ceně vstupenky do centra. „Možná při hraní objevíte chyby, které se svými penězi děláte, nebo se naučíte základy investic. Určitě je lepší zažít exekuci při hře než v reálném životě,“ zdůraznil Sven Dražan, manažer programu VIDA!.

„Mladší děti na vlastní kůži zjistí, jak se výplata ztenčí po zaplacení daní a odečtení peněz na nezbytné výdaje. Také si vyzkouší práci nejrůznějších profesí, od stavitele, přes geologa a biologa až k prodavači,“ řekl Michal Pyszko, lektor VIDA! a jeden z tvůrců náplně programu. „Za ušetřené peníze si děti na konci hry můžou pořídit pěkné dárky,“ dodal Pyszko.

Pro starší děti a dospělé jsou připravené hned dvě hry. První z nich spočívá ve správném zodpovězení různých otázek, které účastníky dovede k východu z labyrintu. Sven Dražan, programový manažer VIDA!, upřesnil: „Dozvíte se například, čím je v současnosti krytá česká měna nebo jaké ochranné prvky mají naše bankovky. Otázky vás však upozorní i na problémy spojené s financemi. Zjistíte, kolik lidí žije pod hranicí extrémní chudoby nebo co o lichvě říká český zákon,“ doplnil Dražan. Druhá hra je nejpropracovanější ale také časově nejnáročnější. „Návštěvníci ji hrají třeba i dvě hodiny,“ sdělil Pyszko. Jejím cílem je získat pro svou rodinu maximální počet bodů životní úrovně. K nim se hráči dostávají prostřednictvím nákupu zboží a služeb. Aby na něj měli peníze, musí se snažit dobře investovat, povýšit v práci a uzavřít výhodná pojištění pro případ nešťastných událostí. „Při této názorné hře si snadno uvědomíte, jaká jsou rizika ale i výhody investic do akcií či státních dluhopisů, proč si vytvořit finanční rezervu nebo jak se mění výdaje v průběhu roku,“ popsal přínos hry Šimon Benda, lektor VIDA!, který hru vymyslel.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *