Domů Dění v regionech Český a polsk...

Český a polský ministr životního prostředí se sejdou kvůli špatnému ovzduší v Moravskoslezském kraji

Na semináři Ovzduší a zdraví se 8. listopadu sejdou český ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a jeho polský protějšek Marcin Korolec, aby probrali možná řešení špatné kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Bude to tak první česko-polské jednání od chvíle, kdy v tuzemsku vstoupil v platnost nový zákon o ochraně ovzduší. S jeho nevyhovující kvalitou se v Česku nejvíce potýká právě Moravskoslezský kraj.

„Ovzduší v Moravskoslezském kraji je problémem, který nevyřešíme bez aktivní spolupráce s polskou stranou. Jsem rád, že s panem ministrem Korolcem aktivně spolupracujeme na řešení, které ve svém důsledku pomůže jak obyvatelům Moravskoslezského kraje, tak Slezského vojvodství,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Na setkání ministrů naváže jednání pracovní skupny, při kterém se na nevhodou situaci z hlediska kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji zaměří odborníci. O den později uspořádají obdobu české pracovní skupiny i Poláci. „Zlepšení kvality ovzduší je naší hlavní agendou. Se zmíněným setkáním souhlasíme a rádi se ho zúčastníme,“ přivítal česko-polskou spolupráci polský ministr životního prostředí Marcin Korolec. Podle Korolce se jedná o důležitou iniciativu zejména v době, kdy i na polské straně hranic schvalují politici návrh zákona o ochraně životního prostředí. Nový polský zákon Marcin na semináři ostatně i představí.

Podle Chalupy je na setkání důležité zejména to, že budou představitelé obou států jednat za účasti zástupců tamních municipalit, hejtmanství a vojvodství. „Právě s těmi je potřeba debatovat o možnostech zlepšení kvality ovzduší,“ vysvětlil Chalupa.

S jednáním ministři souhlasili na základě výstupů z šestého zasedání česko-polské Smíšené komise pro otázky spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí, která se konala letos v dubnu v Praze na Ministerstvu životního prostředí České republiky. Češi a Poláci však v oblasti životního prostředí dlouhodobě spolupracují už od roku 1998, kdy společná komise vznikla. Před necelými dvěma lety se však sešla poprvé po šestileté odmlce.