Domů Dění v regionech Díky lince za...

Díky lince začneme letos v Brně třídit plechovky a tetrapaky

Součástí rekonstrukce spalovny je i dotřiďovací linka. Pocítí to nějak Brňané, kteří třídí odpad?

Ano. Díky zprovoznění dotřiďovací linky můžeme s odborem životního prostředí nyní dokončit změnu systému sběru v ulicích. Od 1. července chceme spustit sběr hliníkových plechovek a tetrapaků. Obojí budou moci Brňané házet do žlutých kontejnerů určených dosud výhradně pro sběr PET lahví. Pro hliníkové plechovky a tetrapaky máme už nyní zajištěný odbyt. O tyto suroviny teď totiž začínají mít zájem stavební firmy, které dokážou tento typ odpadu přeměnit na stavební materiály. Dají se z nich vyrobit desky pro stavbu pasivní a nízkoenergetických domů.

Bude na tuto změnu stačit kapacita nádob?

Součástí této změny bude také zvýšení počtu kontejnerů a jejich častější svoz. Zatímco nyní se svážejí vytříděné složky jednou týdne, od spuštění linky to bude dvakrát. Navíc máme v plánu přidat až 250 nádob na papír a 250 na plast.

Kde se dočkají nových kontejnerů?

V Brně jsou lokality, kde už nyní není potřeba navyšovat počet nádob. Například v městské části Brno – Nový Lískovec chybí už „pouze“ 29 kontejnerů. Až začnou popeláři jezdit do Nového Lískovce dvakrát týdně, bude už počet nádob vyhovovat potřebě. Stále jsou ale městské části, kde je kontejnerů málo a lidé to k nim mají daleko. Jsou to hlavně městské části Brno-střed, Bohunice nebo Královo Pole. Tady přesvědčujeme starosty, aby se o věc začali více starat a navrhli plochy k umístění nových kontejnerů.

Vyplatí se systém rozšiřovat i z ekonomického hlediska?

Loni se ceny surovin prudce propadly kvůli krizi. Před tím tržby z prodeje surovin téměř pokryly všechny náklady, které město mělo s tříděním i svozem, navíc tříděním město ušetřilo za spalné. Nyní se situace zase zlepšila, ceny za tříděné složky se vrátily téměř na stejnou úroveň jako před krizí. Takže třídění se městu jednoznačně finančně vyplatí. Město navíc může získat vyšší dotaci od společnosti EKO-KOM, která se stará o systém zpětného odběru obalů. Ta přispívá podle toho, kolik obec vytřídí v přepočtu na jednoho obyvatele. Naším cílem je postoupit o jednu kategorii výše a tím budeme mít i více peněz v systému odpadového hospodářství.