Domů Dění v regionech Granitol Mora...

Granitol Moravský Beroun: Hrozí únik ftalátů do Důlního potoka

Problémy se starou ekologickou zátěží řeší i v největším českém výrobci vyfukovaných polyetylenových folií a vázacích polypropylenových v Granitolu Moravský Beroun. Právě ftaláty, používané jako změkčovadla při výrobě plastů, zamořily část výrobního areálu.

„Analýzou rizik provedenou krátce po uzavření smlouvy s Fondem národního majetkuv roce 1994 byla zjištěna kontaminace podzemních vod ftaláty a to v okolí bývalého skladu organických rozpouštědel a bývalé stáčírny změkčovadel,“ říká Jaromír Kučeřík, vedoucí kanceláře ředitele moravskoberounského podniku.

Ftaláty u dětí i dospělých ohrožují funkce lednin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií nebo i astmatu. U dospívajících mužů způsobují atrofii mužských rozmnožovacích orgánů (varlat) a výrazně tak snižují plodnost. Přitom ftaláty mnohdy představují až polovinu hmotnosti jakéhokoliv plastu, člověk se tedy s nimi denně setkává v podstatě na jakémkoliv místě.

Vyčištění bude stát 25 milionů korun

„Ekologická zátěž spočívá v kontaminaci nesaturované i saturované zóny s rizikem kontaminace místního Důlního potoka. Předpokládané náklady na sanační zásah představují cca 25 milionů korun na kombinované sanační čerpání podzemní vody, remediační biotechnologie a na vybudování podzemní těsnící stěny,“ připomíná zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakub Haas.

Částečná sanace areálu Granitolu však už probíhá. Odborně způsobilá firma – Vodní zdroje Holešov – provádí ochranné sanační čerpání, které financuje Ministerstvo financí.

„Tato činnost spočívá v čerpání podzemních vod z jímacích vrtů, čímž je vytvářena hydraulická bariéra zabraňující odtoku ftalátů do Důlního potoka, jenž protéká v blízkém okolí firmy. Stanovené limity na výstupu z dekontaminační stanice nepřesahují povolené limity,“ konstatuje Jaromír Kučeřík.

Podle něj zamoření ani sanační práce nijak neomezují okolí ani provoz firmy. „Je však pochopitelné, že společnost má zájem staré ekologické zátěže trvale a s konečnou platností

Vyřešit. Proto s určitými obavami sleduje dění kolem zrušeného ekotendru.“