Domů Ekologie Malé firmy se...

Malé firmy se bojí tendru Lesů ČR

0

Lesy ČR – Obří tendr Státního podniku Lesy České republiky vyvolal v únoru bouřlivé reakce. Proti údajnému zvýhodnění velkých dřevařských firem se postavili ekologové, profesoři některých univerzit, ale i politici.

Záměr kritizovalo i Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR či Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. Kvůli tlaku po dvou týdnech Lesy ČR mírně otočily. Desetinu z největší veřejné zakázky ve své historii budou mít šanci získat malé a střední firmy. Plán nabídnout dřevo na burze ale podle podnikatelů nic nevyřeší.

„Malé a střední firmy potřebují dlouhodobé smlouvy a pravidelné dodávky dřeva. Burzovní systém a aukce jsou pro ně velmi nejisté. Hrozí například, že veškeré dřevo skoupí velké rakouské firmy. Tam je dlouhodobě nedostatek dřeva, a na české firmy nezbude žádná kulatina,“ upozorňuje předseda Sdružení dřevozpracujících podniků (SDP) Petr Pražan. SDP se obává likvidace regionálních dřevozpracujících zaměstnavatelů a omezení dostupnosti palivového dříví, tedy biomasy pro občany.

Lesy České republiky ale svůj postoj brání. „Obavy malých a středních zpracovatelů, že nebudou mít přístup k dřevní hmotě, nesdílíme. Naopak. Objem vytěžené hmoty a objem prodávaného dříví se nezmění,“ říká tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Podle něho je právě tohle způsob, jak do obchodu s dřívím vnést průhlednost a spravedlnost.

SPD nyní žádá zastavení tendru a přeměnu podmínek tak, aby nebyly nevýhodné pro venkov a malé a střední podniky. „Vyhlášení výběrového řízení s navrženými podmínkami je typickou ukázkou arogance moci. Je nevýhodné pro malé a střední firmy i pro živnostníky. Podmínky tendru jsou uměle připraveny pro předem známý okruh subjektů,“ říká ekonom a ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

Na začátku února zveřejnily Lesy ČR nový způsob zadávání veřejné zakázky na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě patnácti miliard korun. Oprati dosavadnímu stavu, ale přináší nový systém zásadní změnu – veškeré dřevo, které se vytěží, budou prodávat firmy, které zvítězí ve veřejné soutěži. Dosud prodávaly pouze padesát procent dřeva. Druhou polovinu prodávaly Lesy ČR přímo místním podnikatelům.

Těžba dřeva v roce 2008

ČR celkem – 16 187 tisíc m3

Lesy ČR – 8 252 tisíc m3

Počet zaměstnanců Lesy ČR (2008) – 3 666

461 milionů korun – zisk Lesů ČR

51,73 miliardy korun – hodnota lesních pozemků

Žádné komentáře

Napište komentář