Domů Dění v regionech Nejstarší aut...

Nejstarší automat skončil na okraji vesnice

Osvětimany – Zatímco pro většinu zemědělců je prodej mléka přes automat novinka, v Osvětimanech si chodí lidé tímto způsobem čepovat už více než deset let. Paradoxně ale kvůli automatovému boomu si nyní musí Osvětimanští pro čerstvé mléko zajít dál.

„Původně jsme měli automat přímo na návsi. Majitel automatu se ale nakonec rozhodl automat přemístit ke své farmě na okraj vesnice. Lidé jsou z toho rozhořčení,“ uvedl starosta Osvětiman Josef Bartoněk. Podle něj si farmář Jaroslav Koukal nechtěl poškodit vztahy s veterinární správou, která se na kontrolu automatů nyní ještě více zaměřila. „Koukal má u farmy lepší zázemí, jako například umyvadlo. A to jej asi přesvědčilo,“ myslí si Bartoněk. Farmář se ale k důvodům, proč automat přestěhoval, nechtěl vyjádřit. „Jednak si myslím, že nové stanoviště automatu pro mě bude výhodnější, a pak také vyhovím institucím, jež měly požadavek na jeho přemístění. Konkrétní být ale nemůžu,“ nastínil svoje důvody zemědělec pro slovácký Deník.

Už i nové automaty zažily „vyhoštění“. Jeden z prvních mléčných barů na Vysočině se nelíbil místnímu Kauflandu. Proto v lednu vypověděl majitelce smlouvu na pronájem. Paradoxně ale farmářce Marii Brodinové pomohl. Zákazníků, kteří si čerstvé mléko načepovali, neustále ubývalo. Zatímco na začátku prodala až 400 litrů denně, začátkem ledna to už bylo sedmdesát. O tom, že obchodní řetězce nechtějí mlékomaty na svém území, ví své i Bohuslav Steidl z Agrodružstva Zábřeh. „Jednal jsem už s Billou, Kauflandem i Penny. Všude mě odmítli,“ potvrdil.