Domů Ekologie Přes automat ...

Přes automat koupíte vejce i kuře

0

Je libo květiny, vajíčka, kuřata, mléčné výrobky nebo ovoce? Zajděte si do místního automatu. I tak by mohl vypadat prodej čerstvých potravin v Česku za několik let. Přestože jsou potravinové automaty zatím pouze raritou, farmáři se už těší, že se už nebudou tolik závislí na supermarketech.

„Chtěli bychom zprovoznit nejen tři automaty na mléko, ale i na kuřata,“ prozradil například předseda Agro družstva Jevišovice Bohumír Rada. Ten nyní čeká na to, zda jeho záměr zhodnotí kladně i úředníci Jihomoravského kraje. Zažádal si totiž o dotaci.

Pomazánková másla nebo termix začala prodávat přes automat také firma Netagro v Rožnově pod Radhoštěm, Zlíně a Valašském Meziříčí. V Uherském Brodě si zase obyvatelé mohou za vhozené mince koupit čerstvá vejce.

Zemědělci si nemohou potravinový automat koupit samostatně. Ty se totiž dají zatím kombinovat pouze s mléčným barem. Sestava, kterou nabízí například firma Toko, je složená z automatu na mléko o objemu 200 litrů. Prázdné lahve a vybrané potraviny přijde na půl milionu korun. Kdo by chtěl mít celou sestavu uloženou pod střechou, musí si připlatit dalších dvě stě tisíc.

Podle Asociace soukromých zemědělců budou tyto automaty pro farmáře pouze doplňkem. I oni odhadují, že by se prodej potravin přes automaty mohl pohybovat kolem pěti až deseti procent. „Že by automaty překopaly obchod s potravinami od základů, to určitě nehrozí. Přesto nám to velmi pomůže,“ říká Jiří Stehlík z Asociace soukromých zemědělců.