Domů Ekologie Trávníky seka...

Trávníky sekat. Ale kvůli suchu s rozumem

0

Svěží zelený trávník v anglickém střihu. Pro mnohé ztělesnění představy o dobré péči o zeleň. Jenže v posledních letech se krátce sečené plochy v létě mění spíše v seschlou poušť. Naopak dlouhá tráva vadí alergikům. Představitelé měst a obcí proto řeší otázku, zda sekat a jak vysoko.

Omezení sekání doporučuje Český svaz ochránců přírody. „Trávník, který se seče na krátko a často, sucho zhoršuje. Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty dopadají na mnohých místech přímo na půdu, kterou vysušují,“ popsala Martina Kišelová ze svazu.

Například v Brně pro většinu trávníků platí minimální výška seče 6 – 10 centimetrů. „V některých městských částech však vidíme, že trávu sekají pravidelně na dva centimetry nebo někde dokonce i níže. Při teplotách, které v posledních letech zažíváme, je to pro trávník likvidační,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík. Dodal, že město pro letošek svým částem navýšilo dotace použitelné i na údržbu zeleně, je však nutné, aby radnice dodržovaly schválenou koncepci.

Ve Žďáře nad Sázavou mají standardně nastavenou výšku seče na 5 – 7 centimetrů. „Vedle toho máme téměř třicet lokalit, které se sečou v individuálním režimu a sečení se neprovádí tak intenzivně, nebo se nesečou vůbec. Každá z těchto květnatých luk či trávníků má svá specifika a je označena informační cedulí pro kolemjdoucí, aby věděli, proč právě zde nesečeme,“ řekl mluvčí města Jakub Axman.

Lokality s různým pokosem mají také třeba v Otrokovicích, Zlíně, Uherském Brodu, Šlapanicích na Brněnsku či Jihlavě. „U nás je to tak už deset let. Tehdy jsme začali zakládat i porosty květnatých luk, u kterých omezujeme sečení,“ sdělila vedoucí jihlavského odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Názory občanů se různí

Na délce trávy se neshodnou obyvatelé měst a obcí. Přou se na sociálních sítích, stěžují si na úřadech. „Někteří občané by chtěli kvetoucí louku a jiní zelený pažit,“ konstatovala olomoucká mluvčí Romana Stehlíková.

Na dlouhou trávu si stěžují kvůli pylům alergici, podle některých hlasů je ale zase v krátkém trávníku více houbových spór, prachu a roztočů. Specialisté si nejsou jistí. „Naši alergologové zaznamenali diskuzi, že trávník je v horkém letním počasí vhodné nechávat delší, ale čistě z hlediska hospodaření s vodou. Z hlediska alergenů nedokáží odpovědět,“ podotkla mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Petra Veselá.

Odborník na městskou zeleň a zahradník Ondřej Fous má názor jasný. „V tom mezi námi panuje shoda – nesekat není řešení. Nesečením nevznikne květnatá louka, to je omyl. Patří do světa pohádek „to se stane samo“, ale žádné ušlechtilé stabilní druhy atraktivní pro hmyz a motýly se samy neobjeví,“ konstatoval Fous.

Zároveň zdůraznil, že charakter seče je třeba změnit dramaticky. „Vlivem outsourcingu trávníky sekají firmy, které to neumí a zvykly si, že je nikdo nekontroluje. Uchylují se pak ke skalpování, tedy příliš nízké seči,“ uvedl.

V letních přísušcích sezón 2015 a 2018 proto podle něj mnohé trávníky neupadly do letního spánku, z nějž se v září probírají, ale zcela uschly a nahradily je ruderální plevele. „Nyní se přestalo sekat, jenže nezůstalo nic, co by vytvořilo kvalitní společenstvo. Uvolnil se prostor pro relativně nebezpečné expanzivní plevele. Jakmile se vysejí, porostou ze spár dlažeb, v zahradách, na dvorech a budeme se s tím muset draze vypořádat. Nevím, jestli si všichni odpůrci sekání uvědomili, jak dramaticky zvýší spotřebu herbicidů,“ řekl.

Autor: Petr Jeřábek