Domů Dění v regionech Troubečtí maj...

Troubečtí mají strach z vody. Pozemky ale neprodají.

Před velkou vodou se snaží chránit také Olomoucký kraj. Povodí Moravy tam nyní staví nebo plánuje postavit celou řadu opatření. Jak Povodí Moravy, tak i obce ale nejvíc bojují s vlastníky pozemků.

OLOMOUCKO – „Jednou z prioritních oblastí je především Pobečví, kde vznikne poldr Teplice. Ten ochrání především v Teplice nad Bečvou, Hranice, Přerov a Lipník nad Bečvou,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová. Další opatření pak Povodí plánuje vybudovat přímo v Olomouci a také v Mohelnické brázdě. „Hráze se budou stavět v Moravičanech a Mitrovicích, zároveň bude zvýšena kapacita řeky Moravy a dokončíme etapu se severním obtokem,“ doplnila Grodová.

V období let 2010 až 2013 se různých ochranných prvků proti vodě dočkají například také v Litovli nebo Dlouhé Loučce.

Protipovodňová opatření čekají mimo jiné i obec Troubky na Přerovsku. I tady ale stát bojuje s vlastníky pozemků. „Až do nedávna nebylo možné vyvlastnění pozemků. Nyní tato možnost existuje. Narážíme však na problémy ohledně vyvlastňovacích úřadů,“ postěžovala si Grodová.

Na opatření v Troubkách Povodí Moravy nedávno vybralo zhotovitele dokumentace, v soutěži vyhrála brněnská společnost Pöyry Environment. Za dokumentaci zaplatí Povodí přibližně jeden milion korun. I Pöyry musí bojovat s vlastníky půdy. „Po povodních v roce 1998 už jsme pro obec jeden projekt na územní řízení dělali. Ze 170 účastníků řízení bylo asi devět vlastníků proti. Na tom celý projekt ztroskotal,“ potvrdil Jiří Štěpánek z firmy Pöyry Environment. Podle něj je největší smůla Troubek, že jsou v dolíku. Proto se musí dokola ohrázovat, jinak nemají před vodou šanci. „Navíc podloží je štěrkové, takže se podél hrází musí ještě do země přidat těsnící prvek, aby voda neprosakovala,“ doplnil Štěpánek.

Zatím se před vodou snaží ochránit obec sama. „Připravujeme patření blízké přírodě. Studie proveditelnosti bude zkoumat možnost zalesnění, zatravnění nebo možných úprav hrází. Tyto úpravy by se měly týkat nejen Troubek, ale také Tovačova a Lobodicka, obcí, které jsou na soutoku Bečvy a Moravy,“ potvrdil starosta Troubek Radek Brázda. Podle něj ani obce nezačne úpravami brzy. „Nejdříve tak v roce 2012,“ odhaduje.

Žádné komentáře

Napište komentář