Domů Ekologie Většina zeměd...

Většina zemědělců letos předpokládá ztrátu

0

Letošní rok budeme muset sáhnout k radikálním krokům. Obáváme se totiž existence. Tak odpovídalo 53 procent zemědělců v anketě Moravského hospodářství a Agrární komory.

Morava – Sadařská firma Kóta – sady Oleksovičky ze Znojemska loni hospodařila se třinácti miliony korun. Na konci roku ale majitelé zjistili, že jsou milion korun ve ztrátě. „Letos očekáváme podobný scénář,“ říká Sylva Kadlčíková z vedení firmy. Stejně uvažuje nadpoloviční většina moravských zemědělců. Vyplývá to z průzkumu Moravského hospodářství, který vznikl ve spolupráci s Agrární komorou.

53 procent oslovených členů Agrární komory uvedlo, že se letos obávají o svou existenci. Budou proto muset sáhnout k radikálním krokům. 40 procent vnímá rok 2010 neutrálně, mohou skončit jak v zisku, tak ve ztrátě. Pouze čtyři procenta dotázaných se letošního roku neobává.

„To, že jenom čtyři procenta respondentů věří, že budou letos hospodařit v černých číslech, pokládám za bezprecedentní. Bohužel po loňském zhroucení příjmů zemědělců, meziročně o více než 20 procent, zatím nic nenasvědčuje o obratu,“ zhodnotil výsledky ankety prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zemědělci upozorňují na to, že budou muset dál propouštět zaměstnance, vybíjet stáda, prodávat techniku nebo podnikat jako výrobci zelené energie. V těch lepších případech budou muset svým zaměstnancům sáhnout na platy. „V našem okrese se sníží mzdy průměrně o osm set korun. Loni byl průměr 16 300 korun, teď to bude

15 500 korun. To je běs,“ uvedl například ředitel vsetínské Okresní agrární komory Josef Radílek.

Podle ministra zemědělství Jakuba Šebesty ale stále není situace tak dramatická, aby se vláda musela obávat o bankrot celého odvětví. „Naprostá většina odvětví národního hospodářství je v současné době nucena sáhnout k radikálním, často bolestným, řešením následků ekonomické krize. Jestliže navíc 44 procent dotázaných zemědělců buď bere prostě na vědomí, že jejich hospodaření může letos skončit stejně tak ziskem nebo ztrátou, případně se letošního roku neobává, pak považuji jejich vyjádření za signál, že situace v českém zemědělství, byť je velmi složitá, nehrozí hromadným bankrotem odvětví,“ myslí si Šebesta. Upozorňuje také na to, že stát spolu s Evropskou unií zemědělcům výrazně pomáhá. Jen loni do tohoto sektoru proudilo více než 40 miliard korun z veřejných rozpočtů.

Negativní zprávy začaly reflektovat už také banky. Přestože bankéři považují zemědělce za klienty, kteří svoje firmy nenechají jen tak padnout, přiznávají, že budou letos obezřetnější. Farmářům tak nechtějí například půjčovat na nákup strojů.

„Letošní rok vnímáme jako rok „dobře promyšlených investic“. Jestli se kupříkladu trh financování zemědělských strojů propadl v roce 2009 zhruba o jednu třetinu, neočekáváme ani letos příliš odlišné výsledky. Tento druh investice je prostě možné posunout,“ říká manažer sektoru firemního bankovnictví GE Money Bank Jiří Patera. Banky ale nadále věří projektům podpořených z Programu rozvoje venkova. Důvěru mají také ve výstavbu bioplynových stanic.

Kvůli životní nejistotě farmáři nevylučují další blokády dálnic a protestní akce. „Demonstrace chceme směřovat zejména proti politice obchodních řetězců,“ upozorňuje ředitel jihlavské Agrární komory Vlastimil Vaněk. Podle farmářů supermarkety často sami určují ceny potravin, které jsou pod výrobními náklady. „Například Kaufland loni rozeslal mlékárnám dopis, ve kterém suše oznámil, že bude mléčné výrobky nakupovat o patnáct procent levněji. Kdo se nepřizpůsobí, má smůlu,“ uvedl Veleba.

Potravinoví giganti se však svorně brání: hájíme pouze zájmy našich zákazníků. „Vycházíme z toho, že v momentě, kdy se uzavírá obchodní partnerství a dochází k uzavření smlouvy, souhlasí obě strany s podmínkami, na kterých se dohodly,“ říká například mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Výsledky ankety

a) Očekávám, že budu hospodařit v černých číslech, letošního roku se neobávám. 4%

b) Neutrálně. Může být zisk stejně jako ztráta 40%

c) Obávám se existence. Mám obavu z červených čísel, budu muset sáhnout k radikálním krokům 53%

d) Obávám se, že budu muset své podnikání v zemědělství ukončit 1%

Odpovídalo: 175 respondentů

Žádné komentáře

Napište komentář