Domů Ekonomika Agentury Czec...

Agentury CzechInvest a CzechTrade se spojí v jednu

0

Efektivnější a jednodušší. Taková má být napříště prezentace Česka v zahraničí. Ministerstvo průmyslu a obchodu se totiž po letech sporů dohodlo s Ministerstvem zahraničí na spolupráci při obchodním zastoupení Česka v cizině. V zahraničí přibude také poboček agentury CzechInvest. Ta se navíc sloučí s další státní agenturou CzechTrade.

Investice a export spolu souvisí

„Rozhodli jsme se pro proces sloučení do organizace, jež by poskytovala jak podporu podnikání, inovací, investic, tak také exportu, protože ono to spolu souvisí,“ uvedl podle ČTK na včerejším setkání s novináři ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Značka CzechTrade však nezanikne úplně, ale přejde pod CzechInvest jako divize. Ministerstvo už hledá člověka, který jednotnou agenturu povede.

Od spojení vládních agentur si mnohé slibují také tuzemští podnikatelé v čele s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslavem Hanákem. „Naše očekávání ohledně spojení agentur CzechTrade a CzechInvest jsou značná. Mělo by vést k efektivnějšímu fungování ve prospěch exportérů a investorů,“ řekl Hanák.

Ještě před polovinou letošního roku navíc kanceláří těchto agentur v cizině přibude. Ze současných sedmapadesáti má jejich počest vzrůst na sedmdesát. Ministr Kuba plánuje posílit zahraniční síť tuzemského obchodního zastoupení například v Číně, Turecku, Brazílii a dalších jihoamerických zemích.

Hanák chce v zahraničí byznysmeny

Prezident Svazu Hanák v souvislosti s tím ocenil, že má SP ČR možnost navrhovat na místa vedoucích těchto kanceláří zástupce z řad podnikatelů. „Podařilo se nám prosadit tři kandidáty z firem na posty vedoucích kanceláří v Indii, Thajsku a Spojených arabských emirátech,“ dodal Hanák s tím, že to ale pořád nestačí.

Prezident Svazu by si totiž přál, aby se lidé z byznysu angažovali i na postech velvyslanců. „Dobrých příkladů takových zástupců naší země máme řadu,“ uvedl Hanák a dodal, že by tomu mohlo napomoci i ukončení problémových vztahů mezi resortem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničí. „Pro exportéry i pro nás je informace o přechodu na standardní vztahy dobrou zprávou. Volali jsme po ní už řadu let a premiéra jsem žádal o nápravu,“ řekl Hanák.

Dohodu o spolupráci na obchodním zastupování Česka v cizině podepíší podle ministra Kuby zástupci obou resortů v nejbližší době. „Myslím, že se nám podařilo najít model spolupráce, jsme těsně před podepsáním dohody. Nám šlo o to, aby se na obchodním zastoupení země v zahraničí podíleli lidé pracující pod hlavičkou MPO,“ doplnil Kuba.

Export do prioritních zemí vzrostl o pětinu

Ministr zároveň připomněl, že jeho resort český export dlouhodobě podporuje. První rok má za sebou například Exportní strategie ČR na období 2012 – 2020, ve které ministerstvo ve spolupráci s podnikateli vytipovalo dvanáct prioritních a šestadvacet zájmových zemí, do kterých chtějí české podniky nejvíce vyvážet.

Výsledky přitom hovoří jasně. Vývoz do prioritních a zájmových zemí za uplynulý rok stoupl o dvacet procent. V korunách je to nárůst o 340 miliard do prioritních a o 173 miliard do zájmových zemí. Podle ministra Kuby se na výsledcích podílela podpora ze strany MPO. Ministr totiž za uplynulý rok navštívil s podnikateli celkem 14 zemí.

„I přes velmi dobré dosavadní výsledky letos ještě zesílíme naše úsilí pro české exportéry. Plánujeme navštívit 15 zemí, včetně subsaharské Afriky. Nadále budeme pracovat na mezivládních smlouvách se zeměmi jako Egypt, Bangladéš nebo Nigérie, které nabízí velké možnosti našim firmám v uplatnění na tamním trhu, nebo dokonce mohou působit jako vstupní brána pro další přilehlé trhy,“ upřesnil Kuba své další plány na podporu českého exportu.