Domů Ekonomika Akcie Spojený...

Akcie Spojených států se snaží držet loňskou fazónu

0

Přinášíme vám naše pravidelné informace o vývoji na amerických akciových trzích. Jak se jim tedy dařilo? Již ve druhém lednovém týdnu se US akciovým indexům podařilo s výjimkou indexu DJIA zaznamenat týdenní přírůstky hodnot a připomenout tak své loňské velmi dobré zhodnocení.

Jistou překážkou v tomto směru ovšem byla vlivná makrodata v podobě tvorby nových pracovních míst, která podle Labor Department vykázala za prosinec podprůměrný růst jen o čtyřiasedmdesát tisíc pracovních míst, což bylo pod očekáváním trhů a jedná se o nejnižší číslo od začátku roku 2011. Trh práce tak vstoupil do roku 2014 s nižším momentum, než další ekonomické indikátory mohly signalizovat.

Na druhé straně ovšem celková nezaměstnanost za prosinec klesla z předchozích sedmi procent na hodnotu 6,7 procent, což je nejnižší stav indikátoru od října 2008.

Hlavní akciové indexy tak reagovaly následovně: blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil s týdenním oslabením -0,2 procenta (druhý pokles v tomto roce), naopak technologický index Nasdaq Composite přidal za týden jedno procento a širší index SP 500 posílil o +0,6 procenta. Nejlepším sektorem byly utility, které vzrostly o 1,4 procenta.

Rovněž je třeba zmínit začátek hospodářské sezóny (earnings season) US firem za čtvrtý kvartál roku 2013, když začátek tradičně obstarala Alcoa. Nicméně akcie zaznamenaly pokles o 5,4 procent v návaznosti na přechod výrobce hliníku do ztráty ve čtvrtém kvartálu. Společnost také musí platit náklady za korupci v Bahrajnu za 384 milionů amerických dolarů podle rozhodnutí US SEC a Department of Justice.

Od FED nyní po slabších makrodatech z trhu práce není očekáván bezprostřední zásah do struktury jeho stimulační aktivity, tedy odkupů aktiv na trhu formou státních dluhopisů a MBS.

Akcie v Číně skončily mírně níže, když čínský export vykázal růst o 4,3 procenta za prosinec namísto očekávání 4,5 procenta. Ceny zlata rostly a ropa se mírně probudila v souladu čínským importem a slabším dolarem.

Žádné komentáře

Napište komentář