Domů Ekonomika Americké akci...

Americké akcie odstartovaly nový rok poklesem

0

V naší pravidelné investiční rubrice vám opět přinášíme informace o vývoji na akciových trzích, kde se americké akcie dostaly na začátku letošního roku do minusu. Důvodem pro tento pokles zřejmě bylo i vystoupení šéfa centrální banky Spojených států Bernankeho, který obhajoval mimořádná opatření na podpoření ekonomiky.

Na začátku roku 2014 se americké akcie dostaly na hlavních indexech po celkem volatilní seanci do minusu, když blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil s týdenní ztrátou -0,05 procenta, širší index SP 500 odevzdal za týden -0,5 procenta a technologicky laděný index Nasdaq Composite ztratil -0,6 procenta.

Důvodem pro tento výkon US trhů zřejmě bylo vystoupení šéfa americké centrální banky FED Bernankeho, který hovořil ve prospěch mimořádných opatření přijatých FED za účelem stimulace či podpoření ekonomiky, tzn. známé QE. Další postup FED v této oblasti by měl být vyjasněn během prvního kvartálu roku 2014.

Pokud se ještě vrátíme k rekapitulaci velmi solidního obchodního roku 2013, ten skončil na hlavních indexech výkonnostně takto: DJIA zaznamenal posílení o 26,5 procent, což je nejvíce od roku 1995. Index posunul rekord 52x za celý rok. Širší index SP 500 vykázal zhodnocení o 29,6 procent, přičemž se jedná o nejlepší číslo od roku 1997. Nasdaq Composite dosáhl nárůstu za rok 2013 ve výši více než 38 procent a jeho hodnota je nejvýše od září 2000 a zisk je největší od roku 2009. Nedařilo se komoditám, když zlato ztratilo za rok 28 procent.

Hlavním tahounem burz a trhů byla především spekulace o postupu FED v oblasti načasování a rozsahu aktivity centrální banky na trzích formou odkupů aktiv (státních dluhopisů a MBS) v měsíčním rozsahu 85 miliard USD. Na konci roku byl tento objem snížen o 10 miliard USD. Tento program kvantitativního uvolňování měl samozřejmě dopad do ekonomiky, přičemž pozitivně se projevil i na trhu práce a v celkové nezaměstnanosti. Nicméně plného cíle programu zatím nebylo dosaženo.

Posunu trhů bylo také dosaženo v souvislosti s určitým uklidněním evropské dluhové krize, která v předchozím období nepůsobila nijak příznivě a rovněž hrály svoji roli i prezidentské volby a dosažení vyřešení dluhového stropu v rámci US rozpočtu.

Rok 2014 by měl být na trzích stále spíše pozitivní, nicméně více volatilnější s možnými poruchami rytmu a výkyvy výkonnosti.

Žádné komentáře

Napište komentář