Domů Ekonomika AREVA nevzdáv...

AREVA nevzdává bitvu o dostavbu Temelína

0

AREVA chce zpátky do hry o dostavbu Temelína, ze které ji zadavatel zakázky ČEZ vyřadil na začátku letošního října. Se stížnostmi na postup ČEZu se Areva obrátila i na auditory z Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže (ÚOHS). Právě tam včera dorazil návrh AREVY na přezkoumání úkonů ČEZu v zadávacím řízení na dostavbu jaderné elektrárny.

Zástupci AREVY jsou totiž přesvědčeni, že jejich nabídka podaná ČEZu letos v červenci splnila příslušné zákonné požadavky a nebyla společností ČEZ správně vyložena. „Hluboce lituji, že je AREVA postihována za záležitosti, které předtím nebyly mezi oběma stranami vůbec projednány. V této věci nebyl veden žádný dialog ani řádný vyjasňovací proces, což jsou standardní procesy v jaderném průmyslu, kde transparentnost a dialog jsou klíčovými principy. Nabídka AREVY splňuje nejvyšší úroveň kvality v technické i provozní oblasti, stejně jako ohledně obchodních podmínek,“ komentoval návrh na přezkoumání jednání ČEZu CEO společnosti AREVA Luc Oursel.

Desetitisíce stran k přezkoumání

Kontrolory z ÚOHS ale čeká pořádná práce. Velikostí zadávací dokumentace k dostavbě elektrárny, která zahrnuje 60 000 stran, se jedná o nejrozsáhlejší veřejnou zakázku, jakou kdy ÚOHS prošetřoval. Zpátky se nedržela ani AREVA. Její nabídka je také velmi obsáhlá a čítá několik tisíc stran. Co do složitosti řešené problematiky, lze předpokládat, že odborné náročnosti této veřejné zakázky by se přiblížila snad jen veřejná zakázka na odstraňování ekologických škod.

Kdy by mohl úřad vydat první rozhodnutí, zatím není jasné. Takto rozsáhlý a komplikovaný projekt si totiž vyžádal vytvoření speciálního týmu, který postup zadavatele při vyloučení uchazeče AREVA z další účasti v zadávacím řízení přezkoumá. Úředníci z ÚOHS navíc předpokládají, že ve věci bude třeba zpracovat řadu znaleckých posudků a expertních vyjádření.

AREVA protestuje už od října

O vyřazení AREVY z tendru na dostavbu Temelína rozhodl ČEZ letos 5. října. Podle zástupců společnosti nesplnila AREVA v nabídce zákonné požadavky na stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny. „ČEZ přesně a detailně specifikoval společnosti AREVA důvody pro vyřazení její nabídky. Jde o důvody jak obchodní, tak i zákonné a jsou zásadního charakteru,“ vyjádřil se k vyřazení AREVY mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

O dva týdny později obdržel ČEZ od AREVY námitky proti vyloučení z tendru. Po deseti dnech, tedy na konci října, ČEZ námitkám nevyhověl. AREVA však tvrdí, že se vypořádala se všemi důvody k vyřazení její nabídky, a že ta je zcela v souladu s příslušnými předpisy i kritérii výběrového řízení.