Domů Ekonomika Bankovní unie...

Bankovní unie na dohled? Ministři financí schválili nařízení o jednotném mechanismu dohledu

0

Ministři financí zemí Evropské unie na svém posledním říjnovém jednání dokončili přípravu nařízení, které zavádí takzvaný jednotný mechanismus dohledu nad evropskými bankami. Tento mechanismus je jedním ze čtyř kroků, jimiž se členské státy přibližují k vytvoření bankovní unie. Za dohled bude zodpovídat Evropská centrální banka, v současnosti má rok na to, aby se na tento úkol připravila.

Evropská unie ke konci října pokročila v přípravě jednotného dohledu nad bankami. Ministři financí na posledním jednání Ekonomické a finanční rady EU v říjnu ukončili přípravu zákonného nařízení o jednotném mechanismu dohledu. Kontrolovat banky ve všech dvaceti osmi členských státech má v budoucnu Evropská centrální banka. Ta se na úkol těchto rozměrů začíná připravovat. Evropská komise jí dala rok na přípravu technického zázemí nutného pro dohled nad bankami. Centrální banka bude povinna striktně rozlišovat mezi svou měnovou politikou a kontrolními pravomocemi.

Jednotný mechanismus dohledu bude platit pro všechny stávající země eurozóny. Dotknout by se tak mohl až šesti tisíc bank. Avšak vstoupit do něj mohou i další členské státy EU. Kontrolu nad bankami budou mít členské státy skrze své zástupce v nově zřízeném Výboru dohledu. Avšak poslední slovo budou mít ředitelé Evropské centrální banky zastoupení v Radě guvernérů. V její pravomoci je odmítnout rozhodnutí přijatá Výborem dohledu. Případné spory mezi Radou guvernérů a zástupci jednotlivých států z výboru by měl řešit mediační panel.

Evropská centrální banka však bude přímo kontrolovat jen velké banky s hodnotou aktiv převyšujících 30 miliard eur nebo dosahujících alespoň 20 % HDP domácí ekonomiky. Kromě toho si také bude hlídat banky, které požádaly či již obdržely veřejnou finanční podporu z evropských záchranných fondů. Evropská unie také plánuje pravidelné zátěžové testy bank.

Žádné komentáře

Napište komentář