Domů Ekonomika Benzina posil...

Benzina posiluje svou pozici prvního hráče na trhu

0

Benzina posílí svou pozici jednoznačného lídra na tuzemském trhu s pohonnými hmotami. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž schválil prodej 68 čerpacích stanic značek OMV a Avanti společnosti Unipetrol, která v České republice provozuje síť Benzina.

Po dokončení celé transakce vzroste počet stanic Benziny z 339 na 407. Dvojkou na našem trhu je nadnárodní skupina MOL, která disponuje v současné době na území ČR 315 pumpami. Povolená fúze podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rrafaje nevzbuzuje obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže. Připomněl zároveň, že rozhodnutí není zatím pravomocné,

Společnost Unipetrol dosáhla za rok 2015 mimořádného provozního zisku ve výši téměř 11 miliard korun. Generální ředitel jmenované společnosti Marek Switajewski v této souvislosti před nedávnem konstatoval, že provozní zisk byl tak za uplynulý rok vylepšen o 1, 7 miliardy korun.

Skupina MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Maďarsku s vice než pětasedmdesátiletou tradicí. Provozuje čtyři rafinérie, dále dva petrochemické závody. Má rovněž vlastní síť 1900 čerpacích stanic ve dvanácti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Akcie společnosti MOL se obchodují na burzách v Budapešti, Lucembursku a ve Varšavě.

Spotřeba pohonných hmot v ČR vzrostla                      

Spotřeba pohonných hmot v České republice v loňském roce meziročně vzrostla. Řidiči natankovali o 4,7 procenta více nafty a mírně o 0,4 procenta stoupla i spotřeba benzinu, uvedl nedávno Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Mezi hlavní důvody růstu podle jeho slov patří nízké ceny pohonných hmot, způsobené levnou ropou, růst ekonomiky nebo také mírná zima.

Podle Asociace se loni v ČR spotřebovalo zhruba 4,5 milionu tun nafty (5,39 miliardy litrů) a asi 1,6 milionu tun benzinu (2,09 miliardy litrů). Loula zdůraznil, že díky nízkým cenám komodit očekává podobný vývoj spotřeby i v roce 2016. Vzhledem k současné cenové hladině se dá očekávat, že také letos bude v tuzemsku pokračovat růst spotřeby nafty a rovněž mírný růst spotřeby benzinu,“ uvedl. Celkem je v ČR přibližně 3800 veřejně přístupných benzinových pump. Ve srovnání s okolními zeměmi je naše republika „pumpařská velmoc“. Dlouhodobě totiž vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.