Domů Ekonomika Bez práce je ...

Bez práce je osm procent lidí. Podle starého výpočtu ale více než deset

0

Ke konci letošního ledna bylo v Česku bez práce 585 809 lidí. To je o 40 498 více než na konci loňského prosince. Oproti situaci před rokem přibylo 51 720 nezaměstnaných. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Podíl nezaměstnaných lidí tak dosáhl osmi procent.

Lidí bez práce začátkem roku přibývá vždy. V zimě totiž končí sezónní práce a také pracovní smlouvy na dobu určitou. „Nechceme pouze přihlížet, jak roste počet lidí bez práce. Aktivně hledáme řešení, proto jsme se rozhodli, že na politiku zaměstnanosti letos dáme celkem 15,2 miliard korun. To je o 3,9 miliardy korun více než jsme vydali loni,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová s tím, že ministerstvo také s předstihem reagovalo na doporučení Evropské komise týkající se politiky zaměstnanosti. „Znamená to, že podporujeme práci pro mladé lidi do 25 let. Úřady práce se na tuto skupinu nezaměstnaných zaměřují a spolupracují více než dříve také se školami a zaměstnavateli,“ doplnila Müllerová.

Na úřadech práce skončilo ke konci ledna přes pětatřicet tisíc nezaměstnaných absolventů a mladých lidí. Meziročně je to o čtyři tisíce více, ve srovnání s loňským prosincem však téměř o šest set méně. Ze všech nezaměstnaných je absolventů a mladistvých 6,1 procent.

Nejvyšší nezaměstnanost byla ke konci ledna na Bruntálsku (14 %) v Mostě (13,4 %), Jeseníku (13,3 %) a Znojmě (12,1%). Nejmenší pak tradičně v Praze, kde se nezaměstnanost průměrně pohybovala na hranici čtyř procent. Práci hledají snáze například i lidé v Mladé Boleslavi.

Práce se nezaměstnaným nehledá snadno. Úředníci ke konci ledna evidovali téměř čtyřiatřicet volných pracovních míst. Na jedno volné místo tak nyní připadá průměrně sedmnáct uchazečů. Na internetu pak nezaměstnaní mohou najít dalších asi devětatřicet tisíc nabídek.

Letos v lednu použilo ministerstvo poprvé nový ukazatel registrované nezaměstnanosti, takzvaný „Podíl nezaměstnaných osob.“ Nový ukazatel porovnává počet uchazečů o zaměstnání (ve věku 15-64 let) ke všem obyvatelům v tomto věku.