Domů Aktuálně Bioopad: dobr...

Bioopad: dobré hnojivo i palivo. Nově bez dotací.

0

A je to tady. Od letošního roku musí obce občanům umožnit třídit bioodpad. Ve vesnicích a ve městech tak poroste jedna kompostárna za druhou a zároveň s nimi i problém, co s výsledným produktem – kompostem. Přesto se vláda rozhodla zastavit podporu využití biomasy jako paliva.

Tři a půl miliardy korun. Tolik peněz stát nalil do oblasti smysluplné likvidace bioodpadu. Letos tak odstartuje největší boom obecních kompostáren. Přestože je podle odborníků bioopad, který je vlastně formou biomasy, ideální pro využití v energetice, starostové a firmy můžou na podporu státu zapomenout. Státní fond životního prostředí totiž na konci loňského roku vyškrtl ze seznamu podporovaných projektů právě výstavbu kotlů na spalování biomasy.

Důvody ukončení podpory

„Nebudeme podporovat budování nových zdrojů na spalování biomasy, protože ty stávající jsou schopny naše cíle naplnit. V tomto ohledu provedeme určitou redukci, se kterou možná někteří nebudou úplně spokojeni,“ připustil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v rozhovoru pro Český rozhlas.

Co s kompostem?

Zatím tedy zástupci obcí nemají úplně jasno, jak s kompostem naloží. Většinou spoléhají na to, že kompost rozdají jako hnojivo. Podle energetiků je ale často výhodnější bioodpad přeměnit na alternativní palivo a to využít pro generování tepla a elektřiny, které mají zajištěné využití a odbyt téměř vždy.

„Každý mikroregion produkuje biologický odpad ať už ze zemědělské výroby nebo z domácností. Ten může být po vytřídění a zpracování využit jako hnojivo nebo jako alternativní palivo. Specifickým komunálním biologickým odpadem mikroregionu jsou také odpadní vody a z jejich čištění pocházející kaly, které lze za určitých podmínek rovněž považovat za zdroj energie,“ nastiňuje ředitel Ústavu procesního a ekologického inženýrství VUT v Brně profesor Petr Stehlík.

Praktický příklad využití biomasy

Tým lidí z univerzity a ze společnosti EVECO Brno pod jeho vedením nyní provozuje „výzkumnou“ jednotku pro energetické využití biomasy v Kojetíně. Tamní podnikatel, který je zároveň partnerem projektu a umožňuje kontinuální testovací provoz, díky této nové originální technologii vytápí svůj výrobní areál. Přitom palivo si může snadno sehnat. V kotli totiž může díky systému filtrů spálit téměř jakýkoli biologický odpad, včetně kontaminované biomasy jako je i nalakované dřevo.

Integrovaný systém nakládání s odpady

Zároveň tým profesora Stehlíka navrhuje integrovaný systém nakládání s odpady pojmenovaný „Mikroregion“. Při jeho aplikaci by si svazek obcí nebo místní firmy mohly vybrat, zda budou v daný okamžik směřovat bioodpady na bioplynovou stanici nebo je využijí v kotli na biomasu. Případně je také možné bioodpad využít jako surovinu pro výrobu alternativních paliv a ty pak prodávat dál nebo je uskladnit pro pozdější využití.

Touto cestou se chtějí vydat například v Přerově. Tam letos město plánuje zřídit velkou kompostárnu za třicet milionů korun. Zahradní odpad tam chtějí proměnit v alternativní palivo pro teplárnu nebo jiné firmy. Hotová by mohla být už letos.

Obce se ale zatím potýkají s tím, že i kdyby chtěly, nemůžou na prodeji zpracovaného bioodpadu příliš vydělávat. Většina z nich totiž čerpala dotace ze Státního fondu životního prostředí a nesmí tedy pět let vykazovat zisk.

„Spoléháme na to, že o kompost budou mít zájem místní zemědělci a zahrádkáři. Teď jej budeme rozdávat zadarmo, po pěti letech ale budeme přemýšlet nad tím, jak alespoň vydělat na provoz,“ potvrzuje starosta obce Machová na Zlínsku František Václavík.

Tomu se podařilo získat dotaci ve výši 8,7 milionů korun na vybudování mobilní kompostrány. Díky ní mohou být zapojeny i okolní obce Sazovice, Míškovice a Kurovice. Tam se jednoduše čas od času rozloží nezbytná zařízení a kompostování bude probíhat přímo v místě. Svazek se zavázal, že ročně zpracuje minimálně tři sta tun kompostu. Do systému bude zapojeno přes dva tisíce lidí.

Kde chtějí mít novou kompostárnu:
  • Pelhřimov
  • Šlapanice
  • Náměšť na Hané – domácnostem rozdávají dotované kompostéry
  • Všechovice – zpracovávají projekt pro stavbu ekodvora na likvidaci bioodpadu
  • Morávka a okolní obce
  • Příkazy
  • Dobšice

Další články věnované ekologii: