Domů Aktuálně Boj s korupcí...

Boj s korupcí: Aukce i pravidelné diskuze

0

Úplatky a klientelismus – zatímco jindy se politické reprezentace jednotlivých měst i obcí před volbami nedokážou dohodnout ani na jednoduchých početních příkladech, kampaně před loňskými komunálkami se nesla právě v atmosféře boje s těmito nešvary.

Půl roku po volbách je jasné, jak se většina radnic s tímto problémem hodlá utkat – někde transparentně, jinde zůstává vše při starém. Změny chystají například na prostějovské radnici. „Zvažujeme novelizaci interní směrnice úřadu, do níž bude zřejmě zakomponována i povinnost zveřejňovat všechna výběrová řízení na webu. Dále vedení města připravuje v této souvislosti komplexní systém zadávání a vyhodnocování veřejných soutěží prostřednictvím webu města,“ přibližuje systém prostějovská tisková mluvčí Jana Gáborová.

Opatření nad rámec zákona

Frýdek-Místek zase zveřejňuje všechny zakázky nad 300 tisíc korun na úřední desce a webu města. „Jsme také držitelem certifikátu ISO 90001/2009, přičemž jedna z podmínek k jeho udělení je sofistikovaná interní směrnice, která upravuje proces přísněji a striktněji, než ukládá samotný zákon,“ tvrdí Jana Matějíková z tiskového oddělení frýdecko-místeckého magistrátu.

Přímé přenosy ze zasedání zastupitelstva

Asi nejrazantněji přistoupil k protikorupční strategii Zlín. Tamní vedení se totiž na magistrát dostalo hlavně kvůli kritice bývalé koalice a její netransparentnosti. „Jedním z prvních opatření, které vedou k větší otevřenosti vůči veřejnosti, bylo zavedení přímých přenosů ze zasedání zastupitelstev. Ty lze sledovat na webových stránkách města.

Město také nově koncipovalo svůj časopis Magazín Zlín. Už nejde jen o „hlásnou troubu“ vedení. Prostor dostanou nově i zástupci opozice a veřejnost. Součástí preventivního boje proti korupci se vedení města rozhodlo zveřejňovat průběhy a výsledky většího množství výběrových řízení než doposud. Tam, kde to půjde, chce také co nejvíce využívat elektronických aukcí, které jsou velmi transparentní. Tento způsob použilo už například při výběru dodavatele elektřiny pro letošní rok,“ vypočítává Zdeněk Dvořák nový tiskový mluvčí baťovského města.

Aukce na síti

Právě e-aukce se staly hitem nového volebního období. Software pro hromadný nákup pomocí internetu chtějí spustit například v Karviné, v Uničově, Šumperku, Opavě, Fulneku, Přerově, Jeseníku a dalších městech. V Bruntále a Ostravě už používají systém elektronické aukce téměř tři roky. „Letos jsme pocítili velký nárůst zájmu. Náš meziroční skok v tržbách činí 77procent,“ potvrzuje vedoucí projektu PROe.biz Milan Kaplan.

Někde dodavatele softwaru teprve hledají

Nového dodavatele softwaru pro elektronické zadávání veřejných zakázek hledají například v Karviné. „V současné době připravujeme výběrové řízení, protože částky za něj se velice liší a my je chceme udělat co nejlevněji,“ potvrdila tisková mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

V Uničově se už zastupitelé a úředníci s novým softwarem seznámili. „E-aukce zahájíme od prvních výběrových řízení v letošním roce. Na částce se domlouváme,“ uvedla starostka Uničova Jarmila Kaprálová.

Na e-aukce přistoupilo i vedení šumperské radnice, které funguje už třetí volební období ve stejném složení. „Každé výběrové řízení je zaznamenáno a kdokoliv by měl zájem, může si prostudovat veškeré materiály z celého průběhu výběrového řízení. V současné době se zabýváme větším využitím elektronických aukcí a také nákupem energií na komoditní burze,“ sdělil šumperský starosta Zdeněk Brož.

Podobně jako ve Zlíně, i v Opavě zahájili změny, které mají nové vedení odlišit od bývalého. Kromě zavedení internetových aukcí chtějí radní lépe komunikovat s občany. „Od února se budeme setkávat s lidmi v pravidelném čase,“ popisuje nový primátor slezské metropole Zdeněk Jirásek. Opavané tak můžou každou první středu v měsíci diskutovat o problémech města a přicházet se svými návrhy jak je řešit.

Také ve Fulneku je průhlednost hospodaření města horkým tématem. Město nyní vypsalo výběrové řízení na dodavatele nového systému pro elektronické výběrové řízení.

V Přerově zase vydali takzvaný soubor elementárních opatření, který je předpokladem pro zapojení veřejnosti do procesů rozhodování samosprávy města.

„Jeho součástí je například poskytnutí prostoru v městském zpravodaji všem politickým stranám v zastupitelstvu. Každý občan si také může dohledat, jak hlasoval konkrétní zastupitel,“ připomíná mluvčí Přerova Bohuslav Přidal. Podobně to funguje i v Olomouci.

V Jeseníku vypisují zakázky elektronicky už od poloviny loňského roku. „Princip je založen na tom, že firmy jsou obesílány s informacemi o výběrových řízeních a poté se přihlásí do našeho elektronického systému. Nabídky pak dostávají automaticky,“ ujišťuje jesenický místostarosta Petr Procházka.

V Bruntále jsou spokojeni

O tom, že elektronické aukce jsou nejen transparentní, ale hlavně dokážou městu ušetřit, vědí své v Bruntále. „O tom, že systém funguje opravdu efektivně a spolehlivě, svědčí již téměř 90 realizovaných zakázek v celkovém finančním objemu přesahujícím 68 milionů korun. Prokazatelná úspora veřejných prostředků se díky tomu vyšplhala na osm milionů korun. Náklady přitom představují částku 320 tisíc korun, kterou splácíme ročně částkou 80 tisíc korun – začali jsme v 2008, končíme letos,“ vypočítává mluvčí bruntálského Městského úřadu Jiří Ondrášek.