Domů Dění v regionech Brno se tento...

Brno se tento týden stane Mekkou strojařů

Zdroj: BVV Veletrhy Brno

Své brány dnes otevřel už 56. Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně. A že jsou veletrhy a strojírenství stále vitální kombinací, dokazuje nejen účast vysokých představitelů státu od prezidenta Miloše Zemana přes premiéra Bohuslava Sobotku až po řadu ministrů, ale hlavně zájem samotných firem. Své expozice letos v Brně představí 1 627 vystavovatelů z celého světa.

„Jestliže minulý úspěšný strojírenský veletrhodrážel oživení ekonomiky po dlouhém období recese, letošní ročník se připravuje v ještě optimističtější atmosféře. Česká ekonomika roste nejrychleji za poslední tři roky a v prvním čtvrtletí se s meziročním růstem hrubého domácího produktu o dva a půl procenta zařadila mezi šestici nejvýkonnějších ekonomik zemí Evropské unie,“ přiblížil důvody hojné účasti mluvčí Veletrhů Brno Jiří Erlebach.

Celkem letošní ročník největšího strojírenského veletrhu ve střední Evropě přilákal 1 627 vystavovatelů z 31 zemí, z toho 47 procent přijede ze zahraničí. „Pokud to tak půjde dál, můžeme nárůst očekávat i v příštím roce,“ domnívá se Erlebach a pro srovnání dodal, že loni přijelo do Brna 1 500 vystavovatelů.

Možnost setkat se oceňují firmy i banky

Jako tradiční veletržní akci, na které se nevyplatí chybět, vnímá MSV i Jan Světlík, šéf Vítkovic, největší strojírenské skupiny v Česku. „My to pojímáme jako příležitost pozvat naše obchodní partnery z celého světa, kdy se nám sejdou na jednom místě a my můžeme efektivně jednat, aniž bychom nalétali tisíce kilometrů,“ komentoval význam akce Světlík.

Nabitý pracovní týden ale představuje MSV nejen pro strojírenské firmy, ale i pro banky, které pro jejich projekty poskytují financování. „MSV osobně považuji za jeden z nejvýznamnějších veletrhů, který v českém i středoevropském kontextu máme. Pro exportéry a zájemce o českou techniku je to jedna z klíčových událostí, na které má smysl se potkat,“ podotkl ředitel Global Transaction Banking v UniCredit Bank Tomáš Hron a potvrdil tak, že podobné akce mají své místo i v době rychlého internetu, mobilních telefonů a telekonferencí.