Domů Ekonomika Bydlet v nápo...

Bydlet v nápojových kartonech? Podobné jako v klasické dřevostavbě

Dopili jste mléko nebo džus z krabice? Až budete chtít obal vyhodit, myslete na to, že když jej vytřídíte, může se z něj stát stavební materiál. A potom také například rodinný domek.

Než se ale vyrobí desky pro postavení domu, je potřeba dát dohromady téměř čtvrt milionu vytříděných nápojových kartonů.

S myšlenkou stavět domy ze stavebních desek, které využívají materiálových vlastností „tetrapaků“ přišla v roce 2008 firma Flexibuild s.r.o. z Brna. O zákazníky, kteří chtějí bydlet v domcích z nápojových kartonů, nemají nouzi. Lákavá je totiž nejen dostupná cena, ale i příjemná alternativa jak stavět ekologicky.

„Kromě rodinných domů nebo budovy čističky odpadních vod máme postaveno několik zahradních domků, chat ale například i zateplené boudy pro psí mazlíčky,“ říká ředitel firmy Flexibuild ing. Zdeněk Forman.

Celý systém stavebních prvků lze využít také při rekonstrukcích bytů nebo jako výplňové panely konstrukcí nebo při revitalizacích panelových domů. „Pro potřeby prezentace použití recyklovaných materiálů jsme vyrobili i nábytek,“ prozrazuje Forman.

Kartony se dotřídí, rozdrtí, vyperou a usuší a pak se při patřičných teplotách lisují do desek. Spojením dvou desek a tepelné izolace vzniká sendvič, který je základem stavebního systému.

Hlavní složkou nápojového kartonu je papír s dlouhými a pevnými vlákny, který dodává obalu potřebnou pevnost.

Další vrstvy tvoří polyetylén a hliník. Polyetylén slouží k zachování nepropustnosti, zatímco hliníková fólie chrání obsah obalu před ultrafialovým zářením, a proto je možné nápoje v nich skladovat několik měsíců.

Nápojový karton je zajímavý také tím, že má během procesu výroby velmi nízkou spotřebu energie, protože není zapotřebí žádných koenergetických procesů, jaké se využívají například při tavení skla nebo kovu.

Podle Formana se majitelé domu vyrobeného z nápojových kartonů nemusí o své domy obávat. „Jelikož má náš rodinný dům obvykle dřevěnou nosnou konstrukci, vyžaduje si tedy stejné „zacházení“ jako jiné typy dřevostaveb. Když to velmi zjednoduším, do domu nesmí zatékat. To znamená, že nesmí být porušeny povrchové úpravy, izolace nebo rozvody vody v domě,“ uvádí Forman.

Upozorňuje ale na to, že domy jsou navrženy jako energeticky úsporné nebo nízkoenergetické, mohou být i pasivní (tedy i dostatečně vzduchotěsné) a je proto velmi důležité, aby byl do domu zajištěný dostatečný přísun čerstvého vzduchu. „Toho lze dosáhnout buď dostatečným větráním, nebo systémy řízeného větrání,“ doporučuje Forman.