Domů Aktuálně Ceny energií ...

Ceny energií můžete porovnávat na internetu

0

Vyznat se v aktuálních tarifech a sazbách obchodníků s energií je poměrně těžké. „V současnosti registrujeme přes 40 dodavatelů elektřiny s více než sto odběrnými místy. Většina z nich dodává i plyn,“ říká Jiří Kubizňák ze společnosti OTE.

Energie – Například podnikatelé, obce a města využívají jako maloodběratelé elektřiny tarifních sazeb typu C. Těch je dvanáct a liší se cenou komodity i podmínkami, za kterých na ně zákazník dosáhne. Nabídka je tedy široká. Její porovnání komplikuje i to, že názvy tarifů odpovídající stejné sazbě se u dodavatelů liší. Srovnáním přitom lze ušetřit. Neregulovaná část ceny elektřiny, kterou obchodník ovlivňuje svoji marži, totiž může tvořit i 50 procent ceny celkové.

U plynu je to až 70 procent. Situace u plynu je však přehlednější, protože se kvartální cena jednotky odvíjí od „tabulkového“ spotřebovaného množství. Pro odběratele vysokého napětí, střední a velké odběratele plynu se ceny sjednávají individuálně a je poskytována sleva jak z regulované, tak neregulované části ceny komodity.

Vyznat se v nabídce dodavatelů pomáhají online srovnávací kalkulačky. Nalézt je můžete na stránkách distribučních společností nebo tematických serverech. V případě elektřiny je tou nejpovolanější online kalkulačka Energetického regulačního úřad (ERÚ).

Stačí zadat vstupní údaje a kalkulátor ukáže, kolik byste při volbě alternativy ušetřili. Kalkulačka Energetického regulačního úřadu dobře ilustruje i některé slabé stránky těchto pomocníků. „Kalkulátor nezapočítává různé bonusy a skryté poplatky jednotlivých dodavatelů,“ upozorňuje mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová. Vadou na jeho kráse je také absence některých společností ve srovnání. „Dodavatelé poskytují svá data dobrovolně,“ říká k tomu Lehnerová.

Absenci některých firem odstraňuje kalkulačka serveru usetreno.cz. Ta nabízí poměrně vyčerpávající srovnání dodavatelů elektřiny a plynu ve zvoleném kraji. Alternativou pro domácnosti je pak kalkulačka na stránkách cenyenergie.cz, kde se například dozvíte, jak se liší ceny tepla a vody v krajích.

Máte-li přehled v nabídkách, přechod ke konkurenci je už jednoduchý. Jedná se pouze o administrativní proces a nový dodavatel jej za vás vyřídí sám. „Před změnou je potřeba prostudovat všeobecné obchodní podmínky a přihlédnout i k jiným faktorům, než je cena. Jedná se především o délku výpovědní lhůty, zpoplatnění dalších služeb, například zákaznické linky, nebo i pověst dodavatele,“ doporučuje Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů. Pak už stačí jen podepsat smlouvu a plnou moc, na základě které za vás nový dodavatel změnu provede.