Domů Dění v regionech Ceny nových b...

Ceny nových bytů v Brně rostou, přesto se prodávají rekordně

ceny nových bytů

Poptávka po bytech v posledních měsících roste. Rekordně se prodávají i nové byty v Brně, za první letošní čtvrtletí za ně lidé utratili přes osm set milionů korun. Zájem mezi kupujícími neutuchá ani přes zdražování. Meziročně se ceny nových bytů v Brně zvedly o více než pět procent. Průměrně tak kupující za metr čtvereční zaplatí zhruba čtyřiapadesát tisíc korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy brněnských novostaveb společnosti Trikaya.

Současná situace investicím do bydlení nahrává. Ekonomika i mzdy rostou, zatímco se úrokové sazby hypoték drží na historických minimech. „Dnes je možné mít hypotéku se sazbou okolo 1,7 procenta ročně, což je před pěti lety naprosto nepředstavitelná hodnota,“ komentoval to analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Lidé se zajímají o nové byty

Spolu s levným financováním se přesouvá i zájem kupujících. Dříve oblíbené, starší a cenově dostupnější panelákové byty ustupují v hledáčcích investorů novostavbám. „Zásoba volných bytů tak klesá,“ upozornil Kozub.

Zároveň s tím rostou ceny. Za nový byt v Brně zaplatí dnes lidé v průměru o pět procent více než před rokem. Čísla sice ovlivňují nově postavené luxusní byty, ceny ale stoupají napříč všemi kategoriemi.

„Byty 1+kk zdražily oproti loňsku o 1,5 procenta, nejžádanější 2+kk o 4 procenta, u třípokojových zaznamenáváme růst cen o 3,8 procenta,“ uvedl ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý s tím, že tyto byty představují více než osmdesát procent celkové nabídky a průměrně zdražily o 3,5 procenta. „Za byt, který by loni stál tři miliony korun, letos zájemci zaplatí zhruba o sto patnáct tisíc korun více,“ doplnil Veselý.

Za růstem cen nových bytů stojí několik faktorů. Jedním z nich je i fakt, že od návrhu k postavení bytového domu vede několikaletá cesta, a trh tak nedokáže pružně reagovat na zvyšující se poptávku. Svou roli ale hraje také oslabení koruny i zdražování stavebních prací.

Ceny zvyšuje i nejistota kolem územního plánování

Brno se navíc potýká i s místními vlivy. „Nabídka bytů je v Brně velmi silně ovlivněna situací kolem územního plánu,“ uvedl výkonný ředitel stavební firmy Kaláb Tomáš Kaláb. Ceny bytů podle něj porostou dál a rychleji, pokud plán do budoucna neumožní výstavbu, která by odpovídala zájmu lidí o nové bydlení.

Lednové zrušení aktualizace územního plánu navíc zkomplikovalo řadě stavitelů záměry. Mnoho rozpracovaných staveb musí developeři přeprojektovat, některé bytové domy v Brně nepostaví vůbec.

„Důsledky tohoto problému se projeví už v průběhu letošního a příštího roku, bytů v nabídce bude ubývat, protože se řada připravovaných projektů nezačne vůbec stavět, a ceny tak s největší pravděpodobností dál porostou. Hrozí, že bytů nebude dostatek,“ varoval Veselý.

Rekordní únor

Zatím jsou ale prodeje stále vysoké. Za první tři měsíce letošního roku koupili lidé v Brně přes dvě stě sedmdesát nových bytů, to je o polovinu více než loni. Co do počtu prodaných bytů drží prvenství březen (107 bytů), na druhém místě byl únor (96 bytů) a třetí skončil leden (68 bytů).

Nejvíce peněz ale kupující do nových bytů investovali v únoru, zájem totiž měli o velké a drahé byty. Průměrná cena se tak vyšplhala na rekordních 3,6 milionu korun s DPH. Byty 4+kk a větší se v únoru podílely na celkových prodejích patnácti procenty. „Taková čísla rozhodně nejsou běžná,“ předestřel Veselý s tím, že lidé kupují standardně hlavně menší byty do šedesáti metrů čtverečních a velké byty zpravidla netvoří více než sedm procent prodejů.