Domů Ekonomika Ceny tepla zv...

Ceny tepla zvýší hlavně DPH a náklady na palivo

0

Ceny tepelné energie pro domácnosti se od Nového roku zvýší nejčastěji v rozmezí 6 až 9 procent. V závislosti na místních podmínkách však může být v některých případech nárůst i dvouciferný. Hlavním důvodem růstu cen tepelné energie je zvýšení sazby DPH na teplo z 10 na 14 procent.

Do zvýšení se dále promítnou dražší ceny paliv a dalších nákladových položek. V některých případech jsou příčinou růstu také investice do modernizace zařízení nezbytné pro splnění přísných emisních limitů.

„Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi 3 až 5 procent, především v závislosti na pohybu ceny zemního plynu a dalších paliv,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek a dodal: “Větší část zvýšení cen tepla představuje odvod do státního rozpočtu v podobě vyšší sazby DPH.“

Konkurenceschopnost většiny tepláren proti individuálnímu vytápění zemním plynem zůstává i přes zvýšení zachována nebo se dokonce zlepší. Průměrné náklady na individuální vytápění domácností zemním plynem se v průběhu roku 2011 zvýšily přibližně o 16 procent. Cena samotné komodity – zemního plynu – je nyní oproti listopadu loňského roku vyšší téměř o čtvrtinu. Teplárny však k úpravám ceny v průběhu letošního roku většinou nepřistoupily.

Teplárny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody přes 1,5 miliónu domácností. Zhruba 55 procent tepla pro byty se v teplárnách vyrábí z uhlí a 40 procent ze zemního plynu. Zbylých necelých 5 procent připadá na teplo z topných olejů, biomasy, spalování odpadů a dalších obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Průměrná čtyřčlenná domácnost ročně spotřebuje 35 GJ tepla. Konečné ceny tepla za rok 2011 budou známé až po skončení kalendářního roku, podle jeho skutečné spotřeby.

Žádné komentáře

Napište komentář