Domů Ekonomika Češi jezdí do...

Češi jezdí do světa za prací víc a víc

0

Vyjet do zahraničí a sbírat tam ovoce nebo pracovat v restauraci jako číšník či kuchař. To je lákavá zkušenost pro čím dál více Čechů. Zatímco před sedmi lety se jich do ciziny vydalo za prací necelých šedesát tisíc, loni se už jejich počet blížil stu tisícům.

Češi vyráží do světa nejen na dovolenou, ale i za prací. Každý rok jich tak z tuzemska vyjede víc a víc. Nejčastěji míří do Anglie a Německa. Evropští zaměstnavatelé přitom hledají hlavně lidi na sběr ovoce, čísníky, kuchaře nebo pokojské.

Podle údajů evropského portálu pracovní mobility EURES vycestovalo loni za hranice kvůli práci o čtyřicet tisíc více Čechů než v roce 2006. I letos se dá ještě práce v cizině sehnat. “Přestože se prázdniny přehouply do druhé poloviny, mají zájemci o krátkodobé zaměstnání v zahraničí stále šanci,“ řekl manažer EURES pro ČR Miroslav Chytil.

Příležitosti jsou v zemědělství i turistickém ruchu

Podle Chytila jsou sezónní práce nejčastěji k dispozici v zemědělství například v Anglii, Nizozemsku, Dánsku, Německu nebo v hotelnictví a turistickém ruchu ve Španělsku a Itálii. „A pak obecně ve službách, a to ve většině zemí Evropské unie,“ dodal.

Kdo si chce však práci v cizině najít, měl by pamatovat na známé rčení „kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“. Největší šanci totiž mají ti zájemci, kteří dobře ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Plusové body získají i za předchozí praxi.

Opatrnosti však při hledání práce v zahraničí není nikdy dost. Zaměstnání si člověk může najít buď sám třeba tak, že bude odpovídat na inzeráty nebo se obrátí na agenturu či využije služby EURES.

„V každém případě doporučuji všem, aby byli při hledání práce velice opatrní a vždy si ověřili veškeré skutečnosti. Jen tak se mohou vyhnout případným problémům,“ upozornil Chytil.