Domů Ekonomika Češi jsou v i...

Češi jsou v investování stále zdrženliví, tvrdí bankéři

0

Obchodovat s investicemi se Češi pořád obávají. Místo fondů raději ukládají peníze na běžné nebo spořicí účty. Podle bankéřů se připravují o slušné výnosy. Investování neustále vnímají jako složité a riskantní.

„Ve fondech je v České republice jen necelá desetina úspor. Přitom během pěti let mohou takovýmto řešením vydělat lidé tři až čtyři procenta. Oproti tomu úrokové sazby na běžných a spořicích účtech neustále klesají,“ tvrdí manažer Československé obchodní banky Jaroslav Mužík.

Čím bohatší klient, tím je podle Mužíka více konzervativní. „Většina lidí si myslí přesný opak. To je ale omyl, protože výše příjmu neurčuje, do kterého druhu investování bude daný jedinec patřit. Právě konzervativním způsobem investování vyvažují podnikatelé riziko obchodování,“ podotkl.

Banky již svým klientům nabízí produkty doslova šité na míru. „Podle míry strachu k investování pak dokážou lidem určit, kam mají peníze vložit. Každý si ale musí uvědomit, že je to vždy něco za něco. Od konzervativního produktu nelze očekávat vysoký výnos a u potenciálně výnosného cenného papíru zase nelze požadovat garance,“ vysvětlil analytik Jiří Šimara ze společnosti Cyrrus.

Risk se odráží ve výši výnosů

Oblíbené jsou podle něj takzvané bonusové a garantované certifikáty. Ty může prodat investor i před datem splatnosti, ale nedostane vyplacený takzvaný bonus z výnosu. Zároveň se na investici vztahuje pomyslná bariéra, která do určité hodnoty chrání investici v případě propadu aktiva. „Tento druh investování není moc riskantní, do toho se samozřejmě odráží výše výnosu,“ upozornil Šimara.

Obavy z obchodování s penězi jsou zbytečné také podle Evy Sadílkové z firmy Broker Consulting, která se specializuje na poradenství v pojišťovnictví i investování. „Často se strachují zbytečně. A to jen proto, že nejsou dostatečně informovaní o vhodných produktech. Řada lidí dokonce nechává své úspory ležet na spořicích účtech, jejichž zhodnocení často nedosahuje ani míry inflace,“ poukázala Sadílková. Slabost mají Češi podle ní na produkty podporované státem. „Jenže riziko u některých z nich je přitom daleko vyšší, než u běžných investičních produktů,“ varovala.

Průzkum o chování Čechů při investování si nedávno nechala zpracovat společnost Citibank. Vyplynulo z něj, že přes pětatřicet procent lidí se radí o zhodnocení svých finančních prostředků s osobním bankéřem. Přes dvacet procent spoléhá na doporučení známých. Téměř osm procent na reklamu na investiční produkty. Zajímavý je výsledek, který prokázal, že deset procent dotazovaných není spokojených s řešením svých investic a jsou ochotní změnit banku, ale žádnou vhodnější nabídku nemají. „Výzkum prokázal, že mnoho Čechů stále nemá o investování a jeho možnostech dostatečné a korektní informace. Mnoho lidí je proto v investicích zbytečně příliš zdrženlivých,“ sdělila k průzkumu ředitelka retailového bankovnictví Citibank Veronika Špaňárová.