Domů Ekonomika Česká ekonomi...

Česká ekonomika po roce a půl vzrostla o 0,7 procenta

0

Česká ekonomika se odrazila ode dna. Poté co šestkrát po sobě tuzemské HDP čtvrtletí od čtvrtletí klesalo, za druhé čtvrtletí letošního roku podle údajů Českého statistického úřadu vzrostlo o 0,7 procenta. Ve srovnání s loňskem se ekonomice stále vede hůř, po roce a půl se však jedná o první mezičtvrtletní nárůst.

Že HDP očištěný o cenové a sezónní vlivy meziročně klesl o 1,2 procenta, příliš pozitivně nezní. Dobrou zprávou pro českou ekonomiku ale je, že se po roce a půl konečně zastavil její mezičtvrtletní pokles. Ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku byla česká ekonomika v tom druhém v lepší kondici. A to o 0,7 procenta.

Za jejím částečným zotavením stojí i pozitivní saldo zahraničního obchodu. Vývoz ze země meziročně vzrostl o 1,4 procenta, import přitom rostl o pouhá 0,3 procenta.

Investic je málo a domácnosti neutrácí

„Naopak celková investiční aktivita reprezentovaná tvorbou hrubého fixního kapitálu se i nadále snižovala,“ píše se ve zprávě ČSÚ. Pod loňskou úrovní byly i výdaje domácností na konečnou spotřebu, jak naznačují měsíční statistická data o vývoji prodejů v maloobchodě. Výdaje vládních institucí se meziročně téměř nezměnily.

Slabá domácí poptávka a vývoj na pracovním trhu tak příliš důvodů k optimismu zatím nedávají. V červenci totiž nezaměstnanost oproti červnu rostla a přibylo bezmála jedenáct tisíc lidí bez práce. Celkem je v současnosti v České republice 7,5 procenta nezaměstnaných a firmy v nejbližší době neplánují nabírat.

Žádné komentáře

Napište komentář