Domů Ekonomika Česká ekonomi...

Česká ekonomika přestane klesat. Růst ale nezačne

0

Loni česká ekonomika klesala, letos bude v nejlepším případě stagnovat. Z recese by mohla vystoupit již v prvním pololetí letošního roku. Oživování ekonomické aktivity by však mělo být velmi pozvolné. Na tom se s Ministerstvem financí shodli i odborníci ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Reálné HDP kleslo v loňském roce o 1,3 %. Letos však česká ekonomika pravděpodobně růst nezačne. V porovnání s loňskými výsledky má totiž HDP přinejlepším stagnovat. „V současnosti hovoříme v podstatě o stagnaci, kde je stále zachován křehký předpoklad zastavení propadů v druhé polovině roku. Naše poslední kvantifikovaná predikce pro letošní hodnotu růstu reálného HDP se sice pohybovala v desetinných hodnotách kolem nuly, ale s desetinnými místy nemá smysl si příliš hrát. Následující měsíce ukážou, zda bude potřeba další korekce,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podle odborníků ze Svazu je ale již delší dobu výrazným rysem ekonomického vývoje jeho malá předvídatelnost. I přesto však analytici odhadují, že k zastavení propadu tuzemské ekonomiky nepřispěje ani tak spotřeba domácností nebo výdaje státu, ale především export a investice. Ty mají vyvážit to, že české domácnosti letos pravděpodobně utrácet příliš nebudou.

Negativní zůstávají i očekávání ohledně vývoje poptávky z eurozóny. „Naše šetření navíc přináší další otazník v oblasti investic firem a možnost dalšího posunutí některých investičních záměrů. Důležitou skutečností je neustálé oddalování bodu stabilizace a oživení. Pro druhou polovinu a rok příští jsou očekávání podnikatelů sice pozitivnější, ale opatrná a křehká. Navíc chybí jakýkoliv jasný signál možného zvratu k lepšímu. Naopak rizika směrem dolů či negativní faktory, jako je například politika vlády, přetrvávají,“ uvedl Bohuslav Čížek.

Jednoduše řečeno, DPH má podle analytiků letos opravdu přinejlepším stagnovat a tuzemská ekonomika s největší pravděpodobností v dohledné době růst nezačne. Její vývoj navíc ohrožuje například i pokles HDP v celé eurozóně.