Domů Ekonomika Česká ekonomi...

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala

0
průmysl

Meziroční růst o 2,7 procenta, ale v mezičtvrtletním srovnání stagnaci vykázala ve druhém kvartálu letošního roku česká ekonomika. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu vývoje hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytiků je to ale pro ekonomiku spíše pozitivní zpráva.

„Česká ekonomika si drží slušné meziroční tempo růstu a její kondici by jí mohla řada evropských zemí závidět,“ uvedl řídící partner v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Jiří Moser. S tím souhlasí i analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. „Pro ekonomiku je to v podstatě dobrý výsledek, a ani stagnace mezi čtvrtletími není příliš negativní,“ doplnil.

Ekonomika rostla v meziročním srovnání ve dvou hlavních oblastech, spotřebě a tvorbě kapitálu. „Právě tvorba kapitálu, obzvláště toho fixního, se chová cyklicky. Znamená to, že v loňském roce klesla v důsledku celkového útlumu a špatné ekonomické nálady. Podniky se obávaly budoucnosti, a tak neinvestovaly. Naopak v letošním roce je situace takřka opačná, přichází oživení, a tak investice, které byly odkládané, nyní probíhají,“ uvedl Kozub.

Rostla i spotřeba

Druhý klíčový faktor je spotřeba. „Spotřeba domácností se nyní oživila a již není takovou brzdou ekonomiky, jako tomu bylo v předchozích letech,“ zhodnotil Kozub s tím, že meziroční nárůst o 1,9 procenta sice není extrémně velká hodnota, ale svým objemem je významná. „Díky tomu dostává ekonomika důležitou oporu. K vyššímu růstu pak přispěla i spotřeba vládních institucí,“ dodal.

Slova analytiků odráží i chování firem. „České firmy jsou podle našich průzkumů pro letošní rok spíše optimistické a očekávají růst, bude však klíčové, aby se v případě výpadků poptávky dokázaly včas přeorientovat na nové trhy,“ přiblížil náladu mezi podnikateli Moser.

Česká ekonomika totiž podle Mosera nemůže být imunní vůči dění u svých významných obchodních partnerů. „Pod očekáváním skončily ve druhém kvartále Německo a Francie, dopady krize na Ukrajině a ruských sankcí můžeme teprve očekávat,“ uzavřel.