Domů Ekonomika Česká města a...

Česká města a regiony míří do Cannes

0

V Cannes se na MIPIM, prestižním veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí, tradičně představí Praha, Brno a Ostrava, z krajů bude mít nejrozsáhlejší prezentaci Moravskoslezský.

V rámci oficiálního doprovodného programu veletrhu bude při panelu „Regional Focus“ speciální pozornost věnována České republice. Zástupci českých municipalit budou diskutovat o potenciálu center výzkumu a vývoje v Česku a o jejich vlivu na rozvoj měst a regionů.

6. března se ve francouzském Cannes znovu otevřou brány Festivalového paláce, aby se na 23. ročníku prestižní přehlídky nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM 2012 představili nejvýznamnější evropští a světoví investoři, developeři, banky a finanční instituce, města i celé regiony, realitní makléři, právníci a další profesionálové působící na trhu realit. Vloni se na 17.500 m2 výstavní plochy prezentovalo přes 18.500 účastníků z 90 zemí.

Na veletrhu proto ani letos nechybí Česká republika. MIPIM bývá vždy příležitostí zejména pro česká města a regiony, jež se chtějí představit zahraničním investorům jako atraktivní lokality pro uskutečňování investičních záměrů. Na veletrh se tradičně chystají Praha, Brno a Ostrava, z krajů bude mít nejrozsáhlejší prezentaci Moravskoslezský. MIPIM je i fórem pro prezentaci v tuzemsku působících nadnárodních investorů a developerů (CTP, Multi Development, RPG Real Estate a další), kteří spoluvystavují s tuzemskými městy a regiony.

Rozsáhlý doprovodný program veletrhu

MIPIM bude mít jako vždy bohatý doprovodný program s více než 60 konferencemi a 250 řečníky. Za zmínku stojí mimo jiné tradiční summit primátorů a hejtmanů světových měst a regionů ve středu 7. března. Diskutovat se zde bude především o příležitostech a perspektivách budování městské infrastruktury. Vzhledem k tomu, že veletrh MIPIM je vždy ukazatelem globálních trendů, očekávají se také vystoupení předních světových ekonomů, kteří budou hovořit o vyhlídkách globální ekonomiky za současné složité situace a o jejich důsledcích pro realitní trh. Klíčový příspěvek o problematice evropské finanční krize a jejích vlivech na budoucnost trhu nemovitostí má ve čtvrtek 8. března přednést Joschka Fischer, bývalý ministr zahraničí Německa. Značná pozornost je věnována také velkým sportovním událostem (olympijské hry, mistrovství světa ve fotbale) a jejich vlivu na realitní trh v příslušných městech a regionech.

Panelová diskuse „Česká republika – dynamická země střední Evropy“

Panel věnovaný České republice uspořádá organizátor veletrhu Reed Midem 7. března v 16 hodin v konferenčním sále Agora. Česko zůstává, i přes současné turbulence v evropské ekonomice, premiantem středoevropského regionu. Nejen díky vzdělané a kvalifikované pracovní síle má země velký potenciál, aby se stala centrem středoevropského regionu pro projekty související s rozvojem oborů s vyšší přidanou hodnotou: např. inovační centra výzkumu a vývoje, biotechnologie, biomedicína (tzv. life-science) či informační technologie. To vše souvisí také s vybudováním potřebné infrastruktury. Co česká města a regiony dělají pro to, aby v konkurenčním prostředí takové obory mohla rozvíjet? Jaké příležitosti nabízejí investorům? – Právě o potenciálu center výzkumu a vývoje v České republice a o jejich vlivu na rozvoj měst a regionů budou diskutovat zástupci Prahy, Brna, Ostravy a Moravskoslezského kraje. Řeč bude mimo jiné o brněnském Mezinárodním centru klinického výzkumu (FNUSA – ICRC) a Středoevropském technologickém institutu (CEITEC), Vědecko-technologickém parku Ostrava či projektu IT4Innovations vytvářejícím v Moravskoslezském kraji infrastrukturu pro výzkum informačních technologií.

Město Brno

Jihomoravská metropole chce na veletrhu zdůraznit vizi o své budoucí prosperitě, která je postavena na znalostní ekonomice a perspektivních oborech s vyšší přidanou hodnotou, jakými jsou například biotechnologie (zejména biomedicína) či informační technologie. Proto na veletrhu představí mimo jiné významná centra vědy a výzkumu: vědecko-výzkumné projekty Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) a Středoevropského technologického institutu (CEITEC) společně s projekty brněnských univerzit a vědeckých center ALISI a CzechGlobe. Vedle toho se město bude prezentovat jako perspektivní středoevropská lokalita s nabídkou investičních příležitostí v sektoru průmyslu a služeb, což dokládá projekt Europoint Brno/Jižní centrum a Český technologický park Brno (lehký high-tech průmysl a strategické služby). Brno připravuje také projekt z oblasti kreativních průmyslů – Kreativní centrum Brno. Jednací prostor brněnské expozice evokuje atmosféru meziválečných let minulého století díky zapůjčenému mobiliáři a modelu proslulé funkcionalistické památky – vily Tugendhat, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Vila je v těchto dnech znovu otevřena po dvouleté náročné památkové obnově včetně uvedení stavebních prvků do původního stavu.

I letos Brno připravilo svou prezentaci ve spolupráci se společnostmi úspěšně působícími v jihomoravském regionu. Jako generální partneři se prezentují CTP a Jižní Centrum Brno. Dalšími spoluvystavujícími společnostmi jsou Arch.Design, advokátní kancelář HAVEL, HOLÁSEK & PARTNERS, developerská společnost PointPark Properties, BRNO INN podnikající v oblasti hotelnictví a stavební společnost OHL ŽS.

Součástí doprovodného programu města Brna bude recepce na stánku, která se uskuteční ve středu 7. března v 11 hodin a naváže na ni ochutnávka jihomoravských vín.

Město Ostrava

Ostrava se představí jako město s velkým potenciálem pro různorodé investiční záměry. Mezi nejvýznamnější projekty pro potenciální investory patří především rozvoj vědecko-technologického parku. V současné době má rozlohu 10 ha, z toho je polovina zastavěná. Před zahájením je výstavba dvou budov, ve kterých vznikne 5.298 m2 nových kancelářských ploch. Zároveň se připravuje dalších zhruba 26 ha s cílem, aby zde během příštích deseti či patnácti let pracovalo 10 tisíc až 15 tisíc lidí v oblastech, které souvisí se strojírenstvím, s IT a dalšími hi-tech obory.

Volné prostory jsou v průmyslové zóně Hrabová, která významně zvyšuje ekonomickou atraktivitu města a zaměstnanosti v Ostravě. Její celková rozloha činí asi 110 ha. Zóna ještě není zcela zaplněná, ale působí zde již přes 40 společností a bylo zde vytvořeno téměř 8.000 nových pracovních míst. Volnými kapacitami disponuje i strategická průmyslová zóna Ostrava – Mošnov s celkovou rozlohou více než200 ha. Jedná se o atraktivní území vhodné k investování nejen pro subdodavatele společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech. V rámci rozvoje mezinárodního letiště se investiční příležitosti otevírají investorům z odvětví lehkého průmyslu, strategických služeb či výzkumu a vývoje.

V letošním ročníku je zdůrazněn význam Ostravy jako rozvíjejícího se města v oblasti hi-tech technologií. Díky úspěšnému zaplnění prostor Vědecko-technologického parku Ostrava (VTP) město připravuje projekt výstavby dvou nových multifunkčních budov. Do roku 2014 tak v rámci VTP přibude téměř 5.300 m2 pronajímatelných kancelářských prostor. Kromě stávajícího VTP dojde k vytvoření nové rozvojové plochy a rozšíření celého areálu o 26 ha. Ostrava bude na veletrhu prezentovat rovněž projekt Národní centrum excelentního výzkumu v oblasti informačních technologií. V rámci projektu dojde k pořízení superpočítače, který bude uveden do provozu okolo roku 2013, přičemž by se měl v té době zařadit mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

Spoluvystavujícími partnery Ostravy budou společnosti CTP, Dalkia Česká republika, Global Networks, HB Reavis Group, Multi Development Czech Republic, OHL ŽS – divize Stavitelství Ostrava, PRK Partners, RPG Real Estate Management a Vítkovice.

Také město Ostrava připravilo na svém stánku recepci, která se uskuteční ve čtvrtek 8. března v 15 hodin. K příjemné atmosféře ostravského stánku jako každoročně přispěje ochutnávka piva Ostravar i míchané nápoje.

Moravskoslezský kraj

Nejrozsáhlejší prezentaci z českých krajů připravil po své loňské úspěšné premiéře Moravskoslezský kraj. V Cannes chce nabídnout investorům nejen průmyslové zóny, ale prezentovat se i jako region s velkým potenciálem pro rozvoj projektů pro výzkum, vývoj a inovace. Z nejvýznamnějších projektů jmenujme mimo jiné průmyslové zóny Barbora a Krnov-Červený Dvůr či unikátní architektonický, developerský a rozvojový projekt Nové Vítkovice, který přivede do Moravskoslezského kraje a jeho metropole Ostravy desítky miliard investic. Z projektů výzkumu a vývoje stojí za zmínku například Centrum excelence IT4Innovations nebo Podnikatelský inkubátor při Vysoké škole báňské –Technické univerzitě Ostrava. Řadu zajímavých rozvojových lokalit budou prezentovat spoluvystavovatelé Moravskoslezského kraje: města Havířov a Frýdek-Místek.

Recepce pro potenciální investory se na stánku Moravskoslezského kraje uskuteční ve středu 7. března od 17 hodin a naváže tak na panelovou diskusi „Česká republika – dynamická země střední Evropy“, které se zúčastní také zástupci kraje. Zpestřením expozice bude možnost vyzkoušet si golfové patování a čipování; tím chce kraj zdůraznit i svůj potenciál v oblasti turistiky a atraktivních volnočasových aktivit. K příjemné atmosféře přispěje také ochutnávka piva Radegast.

Prestižní ceny MIPIM Awards

Neodmyslitelnou součástí veletrhu bude jako každoročně udělování prestižních cen MIPIM AWARDS za nejlepší světové projekty uplynulého roku, tentokrát v 8 kategoriích: Hotely a turistické rezorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Administrativní centra, Rekonstruované objekty, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu. Novinkou oproti předchozím ročníkům je vedle změn kategorií a zvýšení jejich počtu, které lépe odráží současný stav světového realitního trhu, také možnost online hlasování. To probíhá od 7. února a projekt, který získá nejvíce hlasů bez rozdílu kategorií, získá speciální „Cenu veřejnosti“. Ceny MIPIM Awards budou vyhlášeny na oficiálním galavečeru ve čtvrtek 8. března, jímž jako každoročně celý veletrh vyvrcholí.