Domů Ekonomika Česká pošta c...

Česká pošta chce nezákonně a bez výběrového řízení vydělávat na lécích, tvrdí lékárníci

0

Záměr České pošty prodávat na svých pobočkách léky narazil na tvrdou kritiku lékárníků. Jedná se podle nich nejen o hazardování se zdravím Čechů, ale zároveň i o nezákonnou činnost. Celý projekt podle nich navíc vzbuzuje celou řadu otazníků i nad způsobem výběru spolupracující firmy. Tu ovládá jiná firma sídlící na Maltě, tvrdí lékárníci.

Velmi jednoduše řečeno – Česká pošta chce doručovat volně prodejné léky a potravinové doplňky. Pokud si zákazník objedná jednu ze zmíněných komodit na internetu, Pošta mu ji doručí. Takovýto plán se ale zásadně nelíbí zástupcům České lékárnické komory.

 „Nezákonnost počínání České pošty je v daném projektu možné spatřovat v celém komplexu veřejně prezentovaných činností, které mají být provozovány touto společností v souvislosti s nakládáním s léky. Počínaje jejich objednáváním a konče výdejem na přepážce se navržený způsob pohybuje zcela mimo rámec zákona o léčivech,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs s tím, že na rozpor se zákony upozornilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Zatím totiž neexistuje zákon či novela, která by umožňovala výdej léků vázaných na předpis, jak o tom uvažuje právě Česká pošta. Ten není podle představitelů České lékárnické komory povolen v žádné zemi Evropské unie. „V této souvislosti není bez zajímavosti, že je i přes to očekáván účelový návrh novely, který zásadně poškozuje dosavadní bezpečný způsob výdeje léčiv,“ komentoval Krebs s tím, že plán Pošty může ohrozit zdraví obyvatel České republiky mimo jiné i proto, že u poštovních přepážek chybí odborný dozor.

Chybí odborný dozor

S tím ale Pošta rozhodně nesouhlasí. Lékárníci podle jejích zástupců celý projekt buďto vůbec nepochopili, nebo se snaží státní podnik přímo pošpinit. „Protože je celý projekt zaměřen na vesnice a odlehlá místa, kde lékárny nejsou, chce nabídnout těm, kteří s internetem nemají dostatečně zkušenosti možnost objednat léky přímo na poštovní pobočce. Protože se jedná zejména o naše starší spoluobčany, projekt má také silný sociální aspekt,“ vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Že na poště není odborný dozor, nepovažuje Seilcharová za relevantní argument. „Pokud si někdo dnes na některém z již existujících internetových obchodů objedná volně prodejný lék anebo potravinový doplněk ze svého domova, odborného poradce nemá. Pošta se rozhodně nepouští na tenký led především proto, že celý projekt připravuje s renomovaným zdravotnickým zařízením, které přineslo know how a je v této oblasti odborným garantem,“ dodala Selicharová.

Záštita společnosti Euroclinicum však kontakt s odborníkem podle lékárníků nahradit nemůže. „Každý pacient by přitom měl být při výdeji léčiv v přímém osobním kontaktu se zdravotníkem. Nechť Česká pošta poskytuje standardní poštovní služby, ale poskytování zdravotní péče, do níž patří i bezpečná manipulace a výdej léčiv, je záležitostí kvalifikovaných zdravotníků a tam rozhodně není její místo, uzavřel Krebs.