Domů Ekonomika Česká průmysl...

Česká průmyslová výroba roste. Ne však ve všech oborech

0

Analytici Českého statistického úřadu (ČSÚ) včera zveřejnili pozitivní čísla pro český průmysl. Tuzemská průmyslová výroba podle nich v říjnu meziročně vzrostla o 3,5 procenta. I v uplynulém měsíci ji táhl automobilový průmysl, což je dobrá zpráva i pro řadu firem mimo tento obor, které jsou na něm závislé. V některých odvětvích se ale příliš nedaří. Ode dna se například ještě neodrazili výrobci počítačů a další elektroniky.

„Český průmysl těží z provázanosti na německou ekonomiku, které se daří. I díky tomu dokázal překonat čísla z loňského října, a to navzdory tomu, že ten letošní měl o jeden pracovní den méně,“ řekl Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací auditorské a poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.

Průmyslová výroba za říjen vzrostla meziročně podle údajů ČSÚ o 3,5 procenta. Po očištění o Smutným zmíněný vliv nižšího počtu pracovních dnů dokonce o 6 procent. „Tyto výsledky byly mírně nad očekávání,“ komentoval údaje analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Táhnou auta

Daří se hlavně automobilovému průmyslu. „Do výsledků se pozitivně promítla zejména lepší situace na evropském automobilovém trhu, která přinesla růst domácí výroby automobilů a na ni navazujících oborů,“ uvedl ředitel sekce průmyslu ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

Důležitější než dobře vypadající čísla za předminulý měsíc je však podle analytiků dlouhodobý pozitivní vývoj. „Máme zde sice nízkou výchozí srovnávací základnu a poměrně dlouhé období s nejistotami, zhoršenými hospodářskými výsledky a zvýšenými konkurenčními tlaky, ale to nemění nic na skutečnosti zvrácení výsledů z počátku roku k lepším hodnotám,“ vysvětlil Čížek s tím, že to však stále nejsou čísla, která by znamenala pozitivní výsledky pro většinu firem.

Stále totiž přetrvává diferenciace napříč sektory i v jejich rámci a i nadále jsou čísla z ČSÚ signálem spíše stabilizační situace než stabilního růstu. Počet firem se zlepšujícími se zakázkami a výsledky postupně ale také roste.

Nových zakázek přibývá

Právě počet nových zakázek může vzbuzovat určitou míru optimismu. I tady jsou však tahouny stálice českého průmyslu. „Pozitivní zprávou pro další vývoj průmyslové výroby jsou vysoké hodnoty nových zakázek, kde opět dominuje automobilový sektor, který následuje strojírenství,“ doplnil Muřický z MPO.

Čísla týkající se vývoje nových zakázek zatím navíc neodrážejí měnovou intervenci České národní banky. Z jejich dopadů v podobě slabší koruny by mohli tuzemští exportéři v následujících měsících těžit. „Česká ekonomika se zatím drží kolem nuly. Průmysl by tak mohl být do budoucna jedním z motorů jejího růstu. Otázkou je, jak bude silný,“ uzavřel Smutný z PricewaterhouseCoopers.