Domů Ekonomika České firmy s...

České firmy staví srbské elektrárny

0

České firmy mají zájem o srbskou energetiku. Tuzemští dodavatelé jednají o projektu rozšíření dolu a výstavby elektrárny v srbské Štavalji. Pomoci chtějí i s realizací šesti malých vodních elektráren, které brzy vyrostou na různých místech v Srbsku.

O těchto a dalších českých zájmech diskutoval premiér Petr Nečas s nejvyššími představiteli Srbska, když zemi včera navštívil. Kromě energetiky přišla řeč i na české investice v rozvoji dopravy a ochrany životního prostředí.

„Srbsko je důležitým partnerem v regionu Západního Balkánu. Patří mezi dvanáct prioritních zemí, na které se chceme zaměřovat, dokazuje to i početná podnikatelská delegace, která s námi přicestovala,“ řekl při jednání se svým srbským protějškem premiér Petr Nečas, kterého na cesté do Srbska doprovázel také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Příkladem úspěšné české investice v Srbsku je továrna na výrobu pneumatik ve městě Ruma. Dalším úspěšným projektem je výstavba dálničního tunelu Bančarevo nebo modernizace a elektrifikace železničního koridoru v úseku Niš – Dimitrovgrad. České firmy mají také zájem o spolupráci v oblasti dálniční infrastruktury.

„Výrazem významu, jaký Česko vztahům se Srbskem připisuje, je i dlouholetá realizace projektů rozvojové spolupráce v Srbsku. Česká republika se na česko-srbských projektech rozvojové spolupráce podílí částkou asi jeden a půl milionu eur ročně,“ vyjádřil se Nečas s tím, že v této oblasti zaměřuje Česko svou podporu především na zdravotnictví, životní prostředí, úspory energie a malé a střední podniky.

Premiér Srbska Ivica Dačić řekl, že je velmi rád za velké možnosti vzájemné obchodní spolupráci. „V rámci Evropské unie patříte mezi naše nejbližší partnery. Můžete počítat s podporou Srbska, pokud to bude potřebné,“ řekl srbský premiér s tím, že si váží české podpory integrace Srbské republiky do Evropské unie.

V rámci návštěvy české delegace v Srbsku podepsali zástupci obou zemí dva dokumenty, a to prováděcí protokol k dohodě o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob a novou bilaterální dohodu o mezinárodní silniční dopravě.