Domů Ekonomika Česko láká čí...

Česko láká čínské turisty. Do Prahy doletí bez přestupu

0

Češi stojí o turisty z Číny. O cestách a podmínkách pro zvýšení jejich přílivu do Česka vyjednávala přímo v Číně delegace vedená ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským. Jankovský byl po mnoha letech prvním z českých ministrů, který do Číny odcestoval přímo na pozvání tamní vlády. O spolupráci v cestovním ruchu pak jednal s nejvyššími představiteli čínského ministerstva zahraničí, Čínským národním turistickým úřadem (CNTA – National Tourism Administration of The People’s Republic of China) a čínskými médii.

„Pro Českou republiku je cestovní ruch stále ještě odvětví, ve kterém nejsou využity všechny možnosti obchodního růstu. V současné době vytváří 4,4 – 5,2% HDP. Je proto důležité soustředit se na země s velkým turistickým potenciálem a tím Čína bezpochyby je,“ komentoval návštěvu Číny Jankovský. Společná jednání české delegace a čínské protistrany odhalila tři zásadní témata pro růst cestovního ruchu. Jedním z nich byla i nutnost přímých letů. „Pro další rozvoj turismu oběma směry bude klíčové zahájení pravidelného leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem nebo Šanghají. Všichni členové delegace přispěli během jednání svým dílem k dosažení tohoto cíle a reakce čínské strany byly velmi vstřícné,“ vysvětlil ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Kromě zástupců CzechTourism se české delegace účastnili i lidé z Česko-čínské komory vzájemné spolupráce, pražského magistrátu, zástupci Liberty International, jednoho z největších tour operátorů mezi Evropou a Asií a nejvyšší představitelé Letiště Praha a.s. Právě předseda představenstva a ředitel Letiště Václava Havla Jiří Pos potvrdil značný potenciál čínské turistiky, „Letiště Václava Havla Praha je velmi komfortní z pohledu uspořádání infrastruktury, na přestup z Terminálu 1 do schengenského Terminálu 2 je třeba minimum času v řádu minut. Geografická poloha Prahy z pohledu dalších letů po Evropě je také výhodná. Zájem čínských turistů o Prahu dokumentuje skutečnost, že i když přímý let neexistuje, přesto používají komplikovanější spoje s přestupem. Na druhou stranu by tento přímý spoj uspokojil i zájem českých cestujících, kteří plánují let do Číny či dalších jihoasijských zemí,“ doplnil Pos.

Česko by se tak pro čínské turisty mohlo stát branou do střední a východní Evropy. Vytvoření přímé linky podle pražského zastupitele a člena výboru pro cestovní ruch a zahraniční vztahy Jana Kalouska také přinese pozitivní ekonomické efekty. „Oboustranná snaha o kooperaci mezi Čínou a Českou republikou navíc už existuje dlouho. Praha to potvrzuje například smlouvou o kulturní výměně s městem Šanghaj,“ dodal Kalousek.

V Číně se však nediskutovalo jen o létání bez přestupu. Jedním z důležitých okruhů byla i nutná účelná propagace Česka v Číně. „Velkým tématem bylo pořádání bilaterální konference v Česku, pravděpodobně v polovině příštího roku, kde by se jednalo o naplňování 12ti bodů spolupráce nabídnutých čínskou stranou letos ve Varšavě. Velmi reálně se také jeví spolupráce v mediální oblasti, zejména v televizní a filmové tvorbě a účasti na příslušných festivalech v obou zemích,“ vyjádřil se Vondruška z CzechTourismu, který má zastoupení v Pekingu. Příští rok expanduje agentura také do Šanghaje a Hongkongu.

Ministr Jankovský s Číňany jednal i o posílení konzulární služby v Číně tak, aby bylo pro potenciální turisty možné jednodušším způsobem získat víza. Jen za těchto podmínek budou čínští turisté ochotni navštívit Česko, jako bránu pro vstup do střední a východní Evropy.