Domů Ekonomika Česko má třet...

Česko má třetí nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii

0
nezaměstnanost

Hned po Německu a Rakousku měla letos v září Česká republika nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech členských zemí Evropské unie. Podle dat analytiků z Eurostatu dosáhla hranice 5,7 procenta. Od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004 je to zatím nejlepší výsledek.

„Čísla z Eurostatu jsou určitě dobrou zprávou. Je vidět, že se Česká republika pomalu dostává z krize a z nesmyslné politiky škrtů,“ poznamenala k číslům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Nízká nezaměstnanost podle ní může přilákat i nové zaměstnavatele. „Nesmíme ale usnout na vavřínech. Je důležité se zabývat jak mírou zaměstnanosti, tak i kvalitou pracovního prostředí a výší mezd,“ doplnila ministryně.

V Česku za poslední půlrok také roste počet volných pracovních míst. Podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí bylo v říjnu volných přes 58 tisíc pozic. To je meziročně asi o 20 tisíc více.

„V míře nezaměstnanosti za září 2014 jsme skutečně jedni z nejlepších v Evropě. Situaci pomohl zejména pozitivní vývoj ekonomiky, samozřejmě sezónní vlivy a rovněž významná aktivizační opatření, které Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce uplatňují na trhu práce,“ uvedl náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jan Marek.

Svou roli podle něj sehrálo i to, že úředníci z úřadů práce dokážou lépe spolupracovat se zaměstnavateli, zjišťovat jejich potřeby a hledat pro ně vhodné pracovníky. Na aktivní politiku zaměstnanosti také míří peníze z evropských fondů.

Německo podle Eurostatu vykázalo za září míru nezaměstnanosti 5 procent. U druhých Rakušanů činila 5,1 procenta. Oproti tomu Slovensko mělo míru nezaměstnanosti na úrovni 13 procent a Polsko 8,7 procent. Průměr evropské osmadvacítky byl 10,1 procenta.