Domů Ekonomika Česko si pole...

Česko si polepšilo v žebříčku Doing Business hodnotícím podmínky pro podnikání

0
Doing Business

První příčka to sice zdaleka není, přesto se Česká republika oproti loňskému roku posunula vzhůru v respektovaném žebříčku Doing Business, ve kterém Světová banka hodnotí podmínky pro podnikání v jednotlivých členských zemích. Oproti dřívější 44. pozici zaujalo Česko letos 36. místo. Země si polepšila v řadě indikátorů. Na úplnou špici vystoupila v zahraničním obchodu.

Světová banka ve svém hodnocení podmínek pro podnikání posuzuje deset základních okruhů. Pravidla jsou přitom jasná, úroveň jednotlivých indikátorů musí být měřitelná – například prostřednictvím časových lhůt, peněžních nákladů, nebo požadovaných dokumentů či hodnocení. A celkový výsledek? Ten je součtem skóre v jednotlivých dílčích oblastech.

Zahraniční obchod a zavádění elektřiny

V některých přitom Česko skutečně zazářilo. Rovnou na první pozici se země vyhoupla v zahraničním obchodu. Místo na špici tu ale sdílí s řadou dalších zemí. Největší meziroční pokrok ale zaznamenalo tuzemsko v otázce zavádění elektřiny, kde se ze 123. posunulo na 42. místo žebříčku.

„Přestože oblasti v kompetenci Ministerstva průmyslu a obchodu vyšly z hodnocení dobře až velmi dobře, s celkovým hodnocením rozhodně nejsem spokojen,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Naráží tak například na problematické výsledky tuzemska v oblasti zakládání firem, vyřizování stavebního povolení nebo placení daní. Ve všech se Česko pohybovalo kolem stovky či na ještě nižších příčkách.

Je co zlepšovat

„Potvrzuje se, že kvalita podnikatelského prostředí v České republice není úkol jednoho resortu, ale průřezová problematika jdoucí napříč ministerstvy a jejich kompetencemi, která vyžaduje společný tah na bránu,“ doplnil ministr.

Mládkův resort teď umístění Česka v Doing Business detailně zanalyzuje za každý okruh zvlášť. „A pro odstranění slabých míst navrhneme spolu s kolegy z příslušných ministerstev řešení, včetně legislativní úpravy, pokud to bude potřebné,“ přislíbil Mládek.

Spolu s World Competitiveness Yearbook prestižního švýcarského manažerského institutu IMD představuje Doing Business respektovaný zdroj informací při rozhodování investorů o umístění přímých zahraničních investic. V žebříčku IMD se letos Česká republika umístila na 29. místě, což představuje meziroční zlepšení o čtyři příčky a nejlepší místo ve Visegrádské čtyřce. Polsko se umístilo na 33., Slovensko 46. a Maďarsko na 48. místě.