Domů Ekonomika Česko si říká...

Česko si říká o stamiliony z EU. Na povodně

0

Na odstraňování škod po červnových povodních může získat Česko příspěvek z evropských fondů v řádu několika stovek milionů korun. Úředníci z ministerstva financí dnes odeslali Evropské komisy žádost o čerpání z Fondu solidarity EU. I tak ale dotace pokryje maximálně dvě a půl procenta z celkových odhadovaných škod.

Červnové povodně napáchaly podle odhadů škody za bezmála šestnáct a půl miliardy korun. Část z nich by mohl pomoci zaplatit grant z evropského Fondu solidarity. O ten dnes zažádali zástupci ministerstva financí.

„Hodlám se osobně zasadit o to, abychom byli se žádostí úspěšní a abychom z Fondu dostali co nejvyšší částku,“ uvedl ministr financí Jan Fischer.

Maximálně dvě a půl procenta

Podle pravidel Fondu má Česko nárok na dotaci v maximální výši dvě a půl procenta z celkových odhadovaných škod. Ty byly vyčísleny na šestnáct a půl miliardy. Na odstraňování povodňových škod tak Česko dostane přinejlepším něco přes čtyři sta milionů korun.

Škody totiž nebyly tak vysoké, aby mohla země zažádat na základě hlavního kritéria pro mobilizaci Fondu solidarity. Česko si tak o peníze z Evropské unie říká v rámci kritéria sousedící země. To znamená, že škody způsobené stejnou přírodní katastrofou na území sousedícího státu přesáhly limity už výše zmíněného kritéria hlavního.

Peníze z grantu budou směřovat na uhrazení škod na veřejném majetku, což znamená úklidové práce a základní opravy infrastruktury, sítí a telekomunikací. Zaplatí se z nich například i přechodné ubytování, zajištění zdravotních a hygienických potřeb a záchranná opatření.

Žádné komentáře

Napište komentář