Domů Ekonomika Česko vrátí m...

Česko vrátí majetek církvím a náboženským společnostem

0

Stát vrátí církvím dříve zabavený majetek. Šestnáct nejvyšších zástupců tuzemských církví a náboženských spolků dnes kvůli tomu s Českem podepsalo smlouvy o vypořádání podle zákona o majetkovém vyrovnání. Za vládu smlouvy podepsal premiér Petr Nečas, který k tomu dostal ve středu mandát od vlády.

„Dnešním formálním podpisem smluv završujeme napravení majetkových křivd, které napáchali komunisté. Počátkem devadesátých let jsme jako stát přistoupili k restitucím jako nejefektivnějšímu a nejspravedlivějšímu prvku transformace naší ekonomiky. Církve z něj tehdy byly vyňaty. Dnes jsme tento akt spravedlnosti dokončili,“ říká premiér Petr Nečas.

Podle zákona, který loni prošel Parlamentem, musel premiér podepsat smlouvu s každou církví, které se restituce týkají. Pokud by s nimi premiér za stát smlouvu neuzavřel, mohly by se dotčené církve nebo náboženské společnosti obrátit na soud, aby nahradil chybějící projev vůle. Premiér však s podpisem neváhal.

Majetek církví je zatím blokován

„Domnívám se, že je to nejenom správné, ale dokonce i ekonomicky výhodné. Jedinou jinou možností by bylo pošlapání práva, pošlapání právního státu, ale to je vize jiných premiérů a jiných politiků, nikoli ta moje a celé české vlády,“ dodal Nečas.

Restituce podle něj přinesou mimo jiné prospěch řadě obcí. Církevní majetek nacházející se na jejich území je doposud blokován a je ve velmi zchátralém stavu. V některých obcích se tím komplikuje rozvoj a stavba nových domů a bytů.

Kromě toho, že stát vrátí církvím majetek, zavázal se vyplatit jim i finanční náhradu jako další formu vypořádání. Podle premiéra mají peníze narovnat majetkové křivdy, které dotčené církve a náboženské společnosti v minulosti utrpěly.

Peníze bude stát církvím posílat každý rok. Každá roční splátka přitom může být po vzájemné dohodě vyplacena formou státních dluhopisů. Stát kromě toho bude církvím a náboženským společnostem dalších sedmnáct let přispívat na podporu činnosti.

ČSSD vyzvala Nečase, aby nepodepisoval

Ne všichni jsou však z církevních restitucí nadšeni. Opoziční ČSSD dokonce vyzvala Nečasovu vládu, aby s církvemi a náboženskými společnostmi zatím smlouvy o vypořádání neuzavírala. „ČSSD považuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, který těsně prosadila vláda Petra Nečase v Poslanecké sněmovně i přes jeho zamítnutí Senátem, za nespravedlivý, nákladný a vysoce rizikový pro stát i budoucí roli církví a náboženských společností v české společnosti,“ vysvětlil předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka.

Sobotka na Nečase apeloval, aby s podpisem počkal alespoň do doby, než ústavnost zákona o restitucích prověří Ústavní soud. „Podle některých právních názorů nemá vláda ústavní zmocnění uzavírat smlouvy o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi a navíc hrozí reálné nebezpečí, že se zaváže i k tomu, k čemu nebyla ani zákonem zmocněna a co již nepůjde vrátit zpět,“ dodal Sobotka.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je navíc urychlený vládní podpis smluv s církvemi podezřelý a může tuzemsko poškodit. „Církevní smlouvy měly být podepsány do konce září. To by bohatě stačilo, aby vláda vyslechla rozsudek Ústavního soudu,“ uvedl Zaorálek s tím, že vláda může mít informace, že Ústavní soud část zákona zruší, což by podpis smluv zkomplikovalo.

Žádné komentáře

Napište komentář