Domů Ekonomika Česku hrozí z...

Česku hrozí za tuny odpadků na skládkách sankce

0

Hromady odpadků na skládkách nejen že nejsou pěkné na pohled a nepříjemně páchnou, ale tuzemsku za ně dokonce hrozí sankce. Při vstupu do EU se totiž Česko zavázalo, že do konce letošního roku výrazně sníží množství odpadu, který na skládkách končí. Dohodnuté limity však do konce roku zřejmě nenaplní.

Topolánek: Skládky jsou špinavý kšeft

„Pokud chce Česká republika patřit mezi kulturní země Evropy, nemůže dále tolerovat špinavý kšeft se zahrabáváním odpadků pod zem a ničením životního prostředí,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek s tím, že Česko by mělo zásadně omezit množství odpadu vyhazovaného na skládky ve prospěch jeho recyklace a energetického využití.

Podle Evropských zákonů je totiž skládkování nejméně vhodnou formou odstraňování odpadů. Řada členských zemí skládky pro komunální odpad už zakázala úplně. Nově schválená Státní politika životního prostředí přitom požaduje „nastavit nově poplatky za ukládání odpadu tak, aby došlo minimálně k vyrovnání tohoto z pohledu ochrany životního prostředí nejméně vhodného způsobu nakládání s odpady s náklady vhodnějšího způsobu.“ Podle Topolánka to však nestačí.

„Další přešlapování na místě si nemůžeme dovolit. Česká republika potřebuje rychlou změnu odpadové legislativy, která ekonomicky znevýhodní skládkování komunálního opadu,“ přiblížil svůj postoj Topolánek.

Alternativy existují

Alternativy ke skládkám přitom existují. Komunální odpad se dá recyklovat nebo použít k výrobě tepla a elektřiny. V některých zemích se tyto možnosti uplatňují paralelně, protože zdaleka ne všechen komunální odpad je možné snadno recyklovat.

„Země s vyspělým odpadovým hospodářstvím dokážou recyklovat a kompostovat mezi padesáti až pětašedesáti procenty komunálního odpadu, zbytek se využívá pro výrobu energie. Pokud chceme skoncovat se skládkováním, bez energetického využití odpadu se neobejdeme,“ poznamenal ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek a dodal, že na výrobu tepla a elektřiny se používá jen takový odpad, který se nedá rozumně vytřídit nebo jinak zpracovat.

Odpadní biomasu a energii z ní získanou lze přitom započítat ve prospěch plnění českých závazků v oblasti zelené energie. Teplárny by tak tímto způsobem mohly nahradit uhlí a další fosilní paliva, která pro výrobu tepla a elektřiny využívají. Když biomasa naopak shnije na skládkách, je jen zdrojem zápachu, skleníkových plynů a potravou pro hejna potkanů, kteří šíří závažné nemoci.

Česku může platit za skládky pokutu

Česko se navíc při vstupu do EU zavázalo, že do konce letošního roku o polovinu sníží ve srovnání s rokem 1995 množství biomasy, která končí na skládkách. Tento cíl však pravděpodobně nesplní a hrozí mu tak citelné sankce. Do roku 2020 by měl navíc podíl biomasy ukládané na skládkách klesnout pod pětatřicet procent.

Situace v tuzemsku těmto cílům přitom příliš neodpovídá. Předloni každý Čech vyhodil okolo tři sta dvaceti kilogramů odpadu. Z toho tři čtvrtiny skončily v popelnicích a jen čtyřiapadesát kilo se recyklovalo. Pouze čtvrtinu odpadu vyhozeného do popelnic se podařilo přeměnit na energii a zbytek putoval na skládku. Na těch tak v roce 2011 skončilo přes dva miliony tun odpadků.

Sousední Rakousko přitom pro výrobu energie využívá pětatřicet procent komunálního odpadu. Ve Švédsku a Dánsku je tento podíl ještě mnohem vyšší. Na výrobu elektřiny a tepla tam jde komunálního odpadu rovná polovina.

Žádné komentáře

Napište komentář