Domů Ekonomika Českým firmám...

Českým firmám ubylo za posledních pět let téměř čtvrt roku daňových povinností

0

Přes čtyři sta hodin zabere průměrné velké české firmě administrativa spojená s výběrem daní. Může se to zdát jako velké číslo, za posledních pět let však klesla tato doba o ještě závratnějších pět set sedmnáct hodin. To jsou přibližně tři měsíce pracovní doby. Podle mezinárodní studie „Jak se platí daně“ tak Česká republika snížila administrativní daňovou zátěž nejvíce ze zemí Evropské unie. Přesto se však v Evropě řadí mezi země, kde je placení daní nejnáročnější.

„Za celou historii studie ,Jak se platí daně´ je Česká republika jednou z pouze šesti zemí v Evropské unii a Evropském sdružení volného obchodu, kterým se podařilo výrazně snížit časovou náročnost plnění daňových povinností o více než sto hodin,“ upozornil vedoucí partner Daňových a právních služeb v auditorské a poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Peter Chrenko.

Podnikatelům šetří čas hlavně řada systémových zjednodušení a také to, že mohou podávat daňová přiznání i platby elektronicky. „Česká republika také jako jediná země v regionu dokázala snížit náročnost daňové administrativy u všech zkoumaných typů daní,“ doplnil Chrenko.

Oproti loňsku se mnoho nezměnilo

Oproti předchozímu ročníku studie se toho však v Česku mnoho k lepšímu neposunulo. Čas potřebný ke splnění daňových povinností letos zůstává přibližně stejný jako loni. Se svými více než čtyři sta hodinami se tak Česko stále řadí mezi země, kde je placení daní a s tím spojené papírování nejnáročnější.

„Vidím zde proto řadu příležitostí pro novou vládu k dalším krokům směrem k přívětivějšímu daňovému systému, který občany a firmy ochotné platit daně považuje za své dobré klienty,“ podotkl Chrenko.

Příkladem opatření, která by usnadnila placení daní, mohou být call centra, metodická podpora a důslednější elektronizace. „Současný vývoj ekonomiky a českých veřejných financí nedává mnoho prostoru ke snižování daní. Stále více firem si však uvědomuje, že jednodušší daňový systém je pro ně důležitější než výše daňové sazby,“ dodal Chrenko.