Domů Ekonomika Čeští exporté...

Čeští exportéři zažili rekordní rok. Jejich závislost na evropských trzích ale roste

0

Loni vyvezly tuzemské podniky z Česka zboží za rekordní téměř čtyři biliony korun, přičemž kladné saldo zahraničního obchodu dosáhlo 490 miliard. Do ciziny ze země putují hlavně stroje, auta a další dopravní prostředky. I přes často skloňovanou snahu o diverzifikaci exportu však stále více českého zboží míří na trhy evropské osmadvacítky. Ve skladbě zemí, kam české firmy vyvážejí, zabrala loni Evropská unie drtivých 84,4 procent.

Čeští exportéři vstupují do nového roku s mírným optimismem, ale také varovně zdviženým prstem. Většina z nich chce hledat v zahraničí nová odbytiště, přesto ale čísla za loňský rok ukazují, že závislosti na evropském trhu se jim nedaří zbavit. Právě naopak. „Těch osmdesát čtyři procent mě trochu vyděsilo,“ přiznal ředitel strojírenského holdingu Vítkovice Jan Světlík na včerejším Setkání lídrů českého exportu, které zorganizovala společnost CEEC Research.

České zboží míří z Evropy dál

Ke svým evropským sousedům to mají čeští exportéři blízko a kvůli zóně volného obchodu jim odpadá celá řada komplikací a bariér, které znají z jiných destinací. Velká část zboží, které do Evropy vyvezou, však putuje dál. „Naši obchodníci nejsou často nic moc. Proto dvě třetiny našeho exportu do Německa pokračuje na třetí trhy. Němečtí obchodníci prodají české zboží lépe, pro tuzemské firmy to ale znamená nižší marže,“ upozornil profesor ekonomie a místopředseda Mezinárodní obchodní komory Michal Mejstřík.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka čelí navíc Evropská unie největší krizi od svého založení. „Máme tu konflikt na Ukrajině, krizi Řecka a eura, která byla zametena pod koberec, uprchlickou krizi, kdy Evropa neví, jak nastavit pravidla,“ vypočetl ministr. To všechno může vést k tomu, že se Evropané nebudou cítit bezpečně a do budoucna případně i omezí spotřebu, upozornil Mládek na potenciální riziko.

Ne všem exportérům ale dominance evropských zemí v jejich vývozním portfoliu vadí. „Já říkám, že jsou to naši učitelé, kteří očekávají kvalitu a excelentní servis, pak už je to jen otázka ceny,“ přiblížil svůj postoj senátor a majitel firmy Juta Jiří Hlavatý.

Rusko se propadlo, návrat by mohl být těžký

Svou roli v tom, že české firmy více vyvážejí do EU, hrál i pokles exportu do Ruska o 30 procent. Podepsal se na něm kromě sankcí i propad cen ropy. „Znamenalo to, že ruští partneři ztráceli schopnost s námi obchodovat, platit za zboží,“ zhodnotil ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust. Zlevnění ropy přitom nezasáhlo jen Rusko, ale kvůli propojení postsovětských ekonomik a jejich závislosti na rublu i země sahající od Běloruska po Ázerbájdžán.

Masopust si ale myslí, že české firmy by se měly snažit v regionu udržet ze všech sil. Pomoct by jim v tom podle něj měla i Česká exportní banka a pojišťovna EGAP. „České firmy odešly po roce devadesát a těžko se vraceli. Rusové nám hodně věří, ale hodně si pamatují. Když odejdeme nyní, nebudeme se mít kam vrátit, nahradí nás konkurence,“ varoval Masopust.

Zeman má v plánu Rusko, Indii i Vietnam

Tuzemské podniky plánuje v Rusku podpořit i prezident Miloš Zeman. Ten zvažuje, že by zemi navštívil ještě letos nebo napřesrok. „Z geologického hlediska je to jistě v dohledné době, pokud jde o dobu lidského života, tak také a zda to bude tento, nebo příští rok, to se uvidí,“ zavtipkoval prezident, který chce v budoucnu zamířit i do Vietnamu a Indie.

Zahraniční cesty, na kterých se k němu přidávají i podnikatelé, plánuje i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Nejbližší cesta povede do Gruzie a Arménie. V plánu je Latinská Amerika – Chile a Kolumbie – ale tato delegace ještě nemá jasné obrysy. Určitě zavítáme i do Thajska, Kambodže, Laosu, Běloruska nebo Ruska, a to ne nutně přes Moskvu,“ přiblížil Mládek.

Atraktivita těchto zemí pro české exportéry se různí. „Latinská Amerika je dnes v těžké situaci, mimořádně zajímavý a dynamický trh je ale do budoucna Indie, která rychle roste. Rostou i trhy jako je Jižní Korea a Japonsko, které si udržují konkurenceschopnost a velkou inovativnost. Zajímavé jsou stále země Blízkého a Středního východu, přes které proudí zboží do Afriky a dál. Čína je zatím objemově malá,“ shrnul ekonom Mejstřík.