Domů Ekonomika Další týden n...

Další týden na amerických trzích byl spíše smíšený

0

Přinášíme vám naše pravidelné informace o vývoji na amerických akciových trzích. Jak se jim tedy dařilo? Minulý týden na burzách Spojených států skončil lehce smíšeně. Od začátku letošního roku je v plusu pouze index Nasdaq Composite.

Týden na burzách Spojených států skončil lehce smíšeně, když hlavní akciové indexy zaznamenaly výkonnost u DJIA 0,1 procenta za týden, Nasdaq Composite posílil o 0,6 procenta a širší index SP 500 naopak mírně klesl o -0,2 procenta. Od začátku roku 2014 je pouze index Nasdaq Composite v plusu s číslem 0,5 procenta.

V minulém týdnu se ukázalo, že investoři se soustředili na hospodářské výsledky bank a dalších finančních institucí. Zpravidla v oblasti zisků se daří v sektoru překonávat konsensus, nicméně v segmentu příjmů (prodejů) bylo překonáno očekávání v méně než v polovině případů. Největší zklamání asi přišlo od Citigroup, která nenaplnila náročné předpoklady trhů a skončila kursově v minusu o 4,5 procenta za týden. Naopak se vydařily čísla u Morgan Stanley, který sice nijak neohromil svými HV, ale hodnotově si polepšil za týden o 6,7 procenta.

V dalším týdnu se na trhu vyskytnou hospodářské cifry přibližně sedmdesáti firem z indexu SP 500 a rovněž osm komponentů blue chips indexu Dow Jones Industrial Average. Pozornost se tak parciálně přesune od sektoru financí do širšího pohledu na zdravotní péči, technologie, průmysl a spotřební tituly.

K sektoru spotřebního zaměření (discretionary) lze poznamenat, že za rok 2013 byl nejlépe výkonným s růstem 41 procent oproti zhodnocení celého indexu SP 500 na úrovni asi 30 procent. Podobná situace nemusí být v tomto roce realizována.

Pokud pohlédneme na růst zisků v rámci HV za 4.Q., lze vydedukovat stále průměrný nárůst o jednociferné číslo pro index SP 500. Na druhé straně pokud rostou firmě příjmy, nebude jednoduché zaujmout investory, jestliže firma neumí či nemůže zlepšit úroveň svých nákladů.

Nicméně ekonomika ukazuje zlepšování, tudíž investoři očekávají, že společnosti použijí své zisky pro výplaty dividend či buybacky. Kapitálové výdaje zřejmě budou velkým tématem pro rok 2014.

Tento týden bude kratší, neboť v pondělí je v USA svátek Martin Luther Kíng jr. Day. Také se předpokládá zahájení výročního ekonomického fórumu v Davosu.