Domů Ekonomika Daří se průmy...

Daří se průmyslu i stavebnictví. Maloobchod táhne prodej aut

0
průmysl

Česká průmyslová výroba roste už několik měsíců v řadě a daří se jí i nadále. V prvním letošním čtvrtletí se k průmyslu přidalo i stavebnictví. Oboru pomohlo teplé počasí i zvyšující se počet zakázek od veřejných zadavatelů. Ve srovnání s loňským rokem Češi v březnu také více utráceli – hlavně za auta.

Analytici si v posledních několika letech museli zvyknout, že u spousty ukazatelů spojených s kondicí české ekonomiky je znaménko mínus. To se však začíná měnit. Setrvale roste například průmyslová výroba, která i v březnu vykázala pozitivní čísla. Z února na březen poskočila o tři desetiny procenta, v meziročním srovnání šlo ale o skok téměř devítiprocentní.

„I když je nutné výsledky číst s určitou opatrností a podívat se při hodnocení trochu blíže na jejich strukturu a souvislosti, lze bezpochyby výsledky v kontextu vývoje posledních let vnímat jako pozitivní signály,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Bohuslav Čížek.

Roli hraje zahraniční i domácí poptávka

Oživení českého průmyslu napomáhá jak zahraniční, tak stále více i domácí poptávka, která je podpořena zejména exportéry. „Řada českých strojírenských podniků vyváží na ruský a ukrajinský trh. Ty jsou pro české podniky zajímavé i proto, že jsou méně náročné než západní trhy,“ komentoval vývoj partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers (PwC) Petr Smutný.

V tom však tkví i jistá slabina českého průmyslu. V případě výpadku Ukrajiny či Ruska by totiž českým podnikům nějaký čas trvalo, než by se přizpůsobily náročnějším požadavkům západních odběratelů a získaly tam zakázky.

„Další vnější hrozbu může představovat pokračující zpomalení růstu čínské ekonomiky. To by mohlo způsobit pokles poptávky i po evropské produkci, což by negativně pocítily i české podniky,“ dodal Smutný.

S tím jak roste průmyslová produkce, bude muset ožít i bankovní sektor, kterému se ale již nyní navrací úvěrovací apetit. Z obezřetnosti, kterou finanční instituce nastavily během krize, by však neměly zcela slevovat, neboť žádný růst netrvá donekonečna,“ uvedl Smutný.

Od začátku roku zabralo také stavebnictví, tedy odvětví, na které dopadla ekonomická krize snad nejtvrději. Od roku 2008 se stavební produkce propadla o pětadvacet procent. V prvním čtvrtletí však stavebnictví popadlo nový dech. V meziročním srovnání stoupla stavební produkce v březnu o 12,8 procenta. V porovnání s letošním únorem však už stavebnictví hlásilo pokles o 1,1 procenta.

Tržby rostly hlavně prodejcům aut

Oproti loňskému březnu Češi také více utráceli. Tržby rostly hlavně prodejcům aut. „Těžili však zejména z nízké srovnávací základny loňského března, kdy se jim propadly tržby o desetinu. Letos tuto ztrátu více než umazaly,“ upozornil odborník na maloobchod ve společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

Do červených čísel se vrátili prodejci potravin. Důvodem je však opět srovnávací základna, neboť loni byly Velikonoce v březnu, zatímco letos o měsíc později. „Očekávám proto za letošní duben naopak zajímavý růst, který by měl prodejcům potravin spravit náladu za slabý březen. Nadále spokojeni mohou být internetoví prodejci, kterým rostou tržby rychleji než jejich konkurentům prodávajícím stejný druh zboží v kamenných prodejnách,“ doplnil Kulhavý.