Domů Ekonomika Depozitářem S...

Depozitářem Seed fondu bude UniCreditBank

0

Evidovat majetek Seed fondu a kontrolovat jestli hospodaří tak, jak má, bude UniCreditBank. Podnikatelé, kteří nosí v hlavě zajímavý obchodní plán, mají tak konečně jasno kolem jednoho důležitého správce investičního fondu, ze kterého mohou získat peníze na založení firmy. Kdo bude fond obhospodařovat, však zatím jisté není.

Do soutěže o správu fondu, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo loni v záři, se kromě UniCreditBank přihlásily i dvě další banky – Česká spořitelna a Československá obchodní banka. „Jsme rádi, že o dodávku služeb depozitáře projevily zájem tři renomované subjekty, které v současné době vykonávají služby depozitáře pro řadu otevřených a uzavřených fondů kolektivního investování,“ komentoval za MPO výsledky soutěže ředitel sekce fondů EU Petr Očko.

Rozhodovala cena

Hodnotící komise vybrala vítěze soutěže hlavně na základě toho, o kolik peněz si za své služby řekl. Očko však popřel, že by přílišný důraz na cenu mohl negativně ovlivnit kvalitu služeb, které bude depozitář Seed fondu poskytovat. „Předložené nabídky byly zpracované s vysokým stupněm odbornosti, tímto je zaručena kvalita poskytovaných služeb při správě investic při realizační fázi Seed fondu,“ vysvětlil Očko.

V tom, kdo bude evidovat majetek Seed fondu, je tedy jasno. O tom, kdo bude fond obhospodařovat, zatím ale ministerstvo nerozhodlo. S hodnocením nabídek z druhé klíčové veřejné zakázky spojené s fungováním Seed fondu, což je právě soutěž o dodavatele služeb obhospodařovatele fondu, totiž začali úředníci z MPO teprve na začátku ledna. „Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně obsáhlé materiály a může se stát, že bude nutné si od uchazečů vyžádat doplňující informace nebo určitá vysvětlení, očekáváme, že k výběru dodavatele dojde pravděpodobně během února. Bližší informace s ohledem na zachování rovného přístupu k uchazečům řízení zveřejníme v zákonných lhůtách,“ doplnil Očko.

Investice se do Seed fondu vrátí

Seed fond patří do skupiny revolvingových finančních nástrojů. Je tedy nastavený tak, aby se vložené investice navrátily zpět a mohly být opět využity. Funguje to trochu jako sázka do loterie. Seed fond získá za peníze vložené do rozjíždějící se firmy majetkový podíl. Ten po růstu a rozvoji společnosti odprodá a peníze, které se mu vrátí, opět investuje. Samozřejmě se může stát, že se některým firmám dařit nebude a peníze z do nich vložených investic se do fondu nevrátí. Tomu chtějí úředníci zabránit pečlivým posouzením podnikatelských plánů.

„Vnitřně je Seed fond rozdělen na část Seed, z níž budou financovány projekty začínajících firem, a část Venture, která je určena vyspělejším firmám s delší historií. Pro každou část jsou nastaveny odlišné podmínky týkající se způsobu posuzování podnikatelského plánu, spoluúčasti soukromého kapitálu i objemu investice,“ popsal strukturu fondu Očko.

Žádné komentáře

Napište komentář