Domů Dění v regionech Developeři st...

Developeři staví v Brně malé byty, reagují na poptávku trhu

developeři

Zájem o koupi bytů v Brně vzrostl už v minulém roce. A tento trend pokračuje také letos. Developeři staví nové bytové domy a zájem je především o malé jednopokojové a dvoupokojové byty. Důvodem jsou výhodné podmínky při pořizování hypotéky. Banky mezi sebou soupeří o každého klienta. Brňané berou koupi bytu jako výhodnou investici.

Vyšší zájem o nákup bytů potvrdila například Hana Vyplelová, obchodní ředitelka firmy Imos Development. „Stavíme nový bytový dům v brněnské městské části Slatina. Nejvíce se prodávají malé byty,“ uvedla Vyplelová. Dodala, že mimo bytové domy staví developeři i jiné objekty. „Záleží na tom, na co se orientují,“ podotkla.

Bytové domy rostou i v dalších brněnských městských částech. Například v Žabovřeskách zkolaudovali na konci ledna novou budovu, která v první etapě nabídla 60 bytů, v druhé 92. Byly k dispozici byty od 1+kk až po 4+kk. Podobné bytové domy se staví také v brněnském Žebětíně v sídlišti Kamechy. „Největší poptávka je po bytech 2+KK. Lidé je skupují a pronajímají. Berou to jako dobrou investici. V odlehlých částech Brna, jako například v Bystrci, je také zájem o byty 1+kk protože jsou dostupné pro širší klientelu,“ informovala  Irena Pavlišová, realitní makléřka developerské firmy Fiedler Reality.

Zájem o byty ale i rodinné domy eviduje také brněnská realitní makléřka  Radmila Michaliková. „Máme dlouhodobě dobré podmínky pro poskytování úvěrů. Když si to spočítáte, tak místo nájmu se mnohdy vyplatí platit si hypotéku a bydlet ve svém,“ myslí si.

Nízké úrokové sazby u hypoték jsou způsobené bojem na trhu. Banky mezi sebou soupeří o každého klienta. V porovnání se situací před pěti lety jsou měsíční splátky v průměru nižší až o tři tisíce. Během lednových dnů poskytnuly banky hypotéky za více než deset miliard korun. „To se jim nikdy v minulosti nepodařilo. Velmi rychle roste průměrná vypůjčená částka. Velký podíl na rekordních výsledcích mají nízké úrokové sazby a oživení na realitním trhu. S klesající poptávkou se naopak perou stavební spořitelny, jejichž produkce klesla na jedenáctiměsíční minimum,“ přiblížil situaci na trhu analytik Libor Ostatek z Golem Finance.

Dodal, že jedním z faktorů, který táhne výsledky hypoték vzhůru je rostoucí výše průměrné půjčené částky. „Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu letošního roku to bylo 1,73 milionu korun,“ poznamenal Ostatek.

Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o úvěru pro spotřebitele. U hypoték by mělo být možné splatit dluh kdykoliv, jako je tomu nyní u spotřebitelských úvěrů. Předčasné splacení ale banky něco stojí, a tak ministerstvo hledá způsob, aby se finanční domy nedostaly do ztráty. Nové znění zákona by mělo být hotové do poloviny roku.