Domů Ekonomika Do Vánoc budo...

Do Vánoc budou mít obchodníci žně, naznačují jejich říjnové tržby

0

Vánoční sezóna letos nebude pro obchodníky hubená. Už říjnové výsledky maloobchodních tržeb předznamenávají silný růst. Dobře se neprodávaly jen automobily, které jsou tradičním tahounem, ale tržby se zvýšily i v oblastech, kde to nebylo dříve zvykem.

Podle analytiků Českého statistického úřadu vzrostly meziročně maloobchodní tržby v říjnu o 7,5 procenta. „Klesající nezaměstnanost, rostoucí mzdy a příznivé vyhlídky ekonomiky povzbuzují spotřebitele k utrácení,“ uvedl oborník na maloobchod z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Audit (PwC Audit) Pavel Kulhavý.

Hlavní podíl měl na meziročním navýšení tržeb prodej motorových vozidel. Ten vzrostl téměř o 14 procent. Přímo za auta utratili Češi v letos v říjnu o 15 procent více než loni. Nenakupovali ale jen je. Netradičně rostly například i tržby za potraviny, o téměř 5 procent. „Je to druhý nejlepší výsledek tohoto roku a konečně tečka za dobou, kdy dlouhodobě klesaly tržby za jídlo. Trend by měl zůstat i v následujících měsících podobný, i když ne tak silný,“ zhodnotil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Nákupy přes internet poskočily o pětinu

I letošní Vánoce by tak měly být bohatší než loňské. Nasvědčuje tomu i pětinový meziroční nárůst tržeb internetových prodejců, u kterých se tradičně kupují nejčastější vánoční dárky – elektronika či chytré telefony.

Ty ale lidé neshánějí jen v eShopech, ale i v klasických obchodech. Například v prodejnách Electro Worldu zákazníci v říjnu nakupovali zejména mobily. „Přispělo k tomu i uvedení nových smartphonů od z od značky Apple – iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Zájem ze strany zákazníků o domácí elektrospotřebiče a elektroniku pokračuje i v dalších měsících,“ řekl Petr Jiras, zodpovědný za marketing a komunikaci v Electro World.