Domů Ekonomika Do Vánoc budo...

Do Vánoc budou mít obchodníci žně, naznačují jejich říjnové tržby

Vánoční sezóna letos nebude pro obchodníky hubená. Už říjnové výsledky maloobchodních tržeb předznamenávají silný růst. Dobře se neprodávaly jen automobily, které jsou tradičním tahounem, ale tržby se zvýšily i v oblastech, kde to nebylo dříve zvykem.

Podle analytiků Českého statistického úřadu vzrostly meziročně maloobchodní tržby v říjnu o 7,5 procenta. „Klesající nezaměstnanost, rostoucí mzdy a příznivé vyhlídky ekonomiky povzbuzují spotřebitele k utrácení,“ uvedl oborník na maloobchod z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Audit (PwC Audit) Pavel Kulhavý.

Hlavní podíl měl na meziročním navýšení tržeb prodej motorových vozidel. Ten vzrostl téměř o 14 procent. Přímo za auta utratili Češi v letos v říjnu o 15 procent více než loni. Nenakupovali ale jen je. Netradičně rostly například i tržby za potraviny, o téměř 5 procent. „Je to druhý nejlepší výsledek tohoto roku a konečně tečka za dobou, kdy dlouhodobě klesaly tržby za jídlo. Trend by měl zůstat i v následujících měsících podobný, i když ne tak silný,“ zhodnotil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Nákupy přes internet poskočily o pětinu

I letošní Vánoce by tak měly být bohatší než loňské. Nasvědčuje tomu i pětinový meziroční nárůst tržeb internetových prodejců, u kterých se tradičně kupují nejčastější vánoční dárky – elektronika či chytré telefony.

Ty ale lidé neshánějí jen v eShopech, ale i v klasických obchodech. Například v prodejnách Electro Worldu zákazníci v říjnu nakupovali zejména mobily. „Přispělo k tomu i uvedení nových smartphonů od z od značky Apple – iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Zájem ze strany zákazníků o domácí elektrospotřebiče a elektroniku pokračuje i v dalších měsících,“ řekl Petr Jiras, zodpovědný za marketing a komunikaci v Electro World.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *